- Home
- Rady a tipy
- Schválenie prevádzky od hygieny
Schválenie prevádzky od hygieny
Úrady podnikateľom vedia niekedy život poriadne strpčiť. Viete, ako postupovať, keď si chcete nechať schváliť prevádzku od hygieny? Prinášame kompletný zoznam toho, na čo by ste pri otváraní novej prevádzky mali myslieť.
Veľká zmena
Pred rokom podnikatelia oslavovali. Do platnosti totiž vošla zmena pravidiel pri uvádzaní priestorov do prevádzky. Táto novela okrem ušetrených peňazí a času uľahčovala aj administratívne úlohy.
Prečo však k takejto zmene došlo a prečo boli podnikatelia nespokojní?
Pred 21. júlom 2020
Pred 21. júlom 2020 bol každý podnikateľ povinný pred otvorením prevádzky požiadať Regionálny úrad verejného zdravotníctva o vydanie oficiálneho schválenia.
Bolo pritom druhoradé, či priestory, ktoré chcete uviesť do prevádzky vlastníte alebo si ich iba prenajímate. Taktiež nezáležalo na tom, aký druh podnikateľskej činnosti v nich vykonávate. O schválenie úradom museli žiadať kaderníctva, pekárne aj kníhkupectvá.
O vydanie rozhodnutia Regionálnym úradom verejného zdravotníctva museli podnikatelia žiadať aj v prípade, že sa v danej prevádzke menilo vedenie, hoci činnosť v daných priestoroch zostala bez zmeny.
Koho sa dnes hygienické schválenie netýka?
Po zmene, ktorú so sebou priniesol 21. júl 2020, sú niektoré odvetvia služieb vyňaté spod povinnosti žiadať o schválenie prevádzky hygienou.
K týmto odvetviam patria ubytovacie zariadenia, telovýchovné a športové zariadenia, reštaurácie a fastfoody, administratívne priestory a priestory, v ktorých prebieha nákup tovaru určeného na predaj konečnému spotrebiteľovi, okrem potravín.
Zdroj: Freepik.com
Vydýchli si aj noví majitelia prevádzok, ktoré už raz kontrolou hygieny úspešne prešli. Po novom totiž nemusia žiadať o opätovné schválenie, čo veci značne uľahčuje.
Ak spadáte do niektorej z vyššie uvedených kategórii, musíte o tom upovedomiť Regionálny úrad verejného zdravotníctva, najneskôr v deň spustenia činnosti.
Čo robiť, keď chcete spojazdniť novú prevádzku
O tom, že si plánujete otvoriť novú prevádzku, informujte okresný úrad. V prípade, že tak neurobíte, hrozí vám pokuta vo výške 1 700 eur.
3000 eur si ušetríte, ak o zriadení prevádzky informujete daňový úrad, pod ktorý spadáte, a to do 30 dní od otvorenia prevádzky.
V prípade, že chcete uviesť do funkčnosti novú prevádzku a nevzťahuje sa na vás výnimka zo zákona z 21. júla 2020, musíte o vydanie rozhodnutia k uvedeniu priestorov do prevádzky požiadať Regionálny úrad verejného zdravotníctva prostredníctvom žiadosti.
Ako by táto žiadosť mala vyzerať, dozviete sa tu. Žiadosť je potrebné vytlačiť, vyplniť, podpísať a poslať na adresu Regionálneho úradu verejného zdravotníctva.
Prevádzku vám neodporúčame spustiť pred oficiálnym schválením. Ak tak urobíte, môžete dostať pokutu až 17 000 eur.
Záver
Dodržiavaním stanovených predpisov dokážete ušetriť tisícky eur. Nerobte unáhlené rozhodnutia a všetko si dopredu naštudujte. Byrokracia je dnes podstatne benevolentnejšia, než ako tomu bolo pred 21. júlom 2020, ale stále existujú opatrenia, ktoré vám dokážu zavariť.