Ako vybrať správny kancelársky notebook do firmy

By on 3 júna, 2024 0 83 Views

Výber správneho kancelárskeho notebooku či notebookov je dôležitý krok, ktorý dokáže ovplyvniť našu pracovnú produktivitu a tiež našich zamestnancov. Zistite, ktoré parametre je dôležité brať do úvahy pri výbere vhodného notebooku do firmy či inštitúcie. A tiež vám poradíme, ako ušetriť na nákladoch.

Určte typ práce, na ktorý bude notebook najčastejšie používaný

Prvým krokom pri výbere je určiť, na čo budete kancelársky notebook prevažne využívať. Ak vo firme prehliadate web, odpisujete na e-maily a pracujete s bežnými textovými a tabuľkovými editormi, na túto prácu vám stačia základné, menej výkonné stroje. Ak však potrebujete programovať, analyzovať dáta alebo pracovať s náročnejšími grafickými programami, tak je potreba siahnuť po výkonnejšom notebooku, ktorý je zároveň drahší.

Procesor (CPU) je mozog počítača

Kľúčovým komponentom v každom notebooku je jeho mozog – procesor, slúžiaci na plynulý chod aplikácií. Procesory sa rozdeľujú do niekoľkých tried, ktoré veľa napovedia, aký výkon od nich môžete očakávať. Pre základné úlohy sú vhodné procesory označené v prípade výrobcu Intel, Core i3 a u AMD, Ryzen 3.

Pre náročnejšie úlohy je vhodné siahnuť po notebookoch s procesormi Intel Core i5 alebo i7 alebo AMD Ryzen 5 a 7.

56962910_m_normal_none.png

Operačná pamäť RAM je dôležitá pre plynulý multitasking

Dostatočne veľká operačná pamäť RAM je dôležitá pre multitasking. Čím viac RAM máte, tým viac programov môže mať spustených naraz bez spomalenie počítača. V dnešnej dobe je minimum 8 GB RAM pre bežné kancelárske úlohy. Pre náročnejšie úlohy sa odporúča 16 GB a viac.

Grafická karta

Pre klasickú kancelársku prácu vám úplne postačí integrovaná grafická karta, ktorá je súčasťou procesora počítača. Pre strihanie a úpravy videa, grafický dizajn či 3D modelovanie je potreba laptop s dedikovanou grafickou kartou. Pri výbere tiež zvážte, koľko naraz zapojených monitorov grafická karta podporuje.

Veľkosť displeja notebooku: záleží, ako často bude notebook pripojený na monitor

Pri veľkosti displeja veľmi záleží, ako bude kancelársky notebook využívaný. Ak bude väčšinu času pripojený na externom monitore, postačí vám menší notebook s 13 – 14“ obrazovkou, ktorý sa bude tiež lepšie prenášať, vďaka nižšej hmotnosti.

Ak však na notebooku často pracujete bez monitora, lepšie sa vám bude pracovať na väčšej obrazovke 15,6“ a viac, ale je treba rátať s vyššou hmotnosťou zariadenia. Je tiež dôležité spomenúť rozlíšenie displeja. Štandardom je Full HD rozlíšenie, ktoré je úplne dostačujúce pre väčšinu zamestnancov. Iná situácia je u ľudí, ktorí pracujú s grafikou. Pre profesionálnu úpravu fotiek a videí radšej siahnite po QHD alebo 4K rozlíšení.

68591944_m_normal_none.png

Veľkosť úložiska

V dnešných notebookoch je samozrejmosťou mať rýchly SSD disk. Pri lacnejších kancelárskych notebookoch sa však môžete stretnúť s kombináciou SSD a HDD disku, ktorý je však o niečo pomalší. V tomto bode veľmi záleží, koľko dát vo firme budete ukladať, minimum by malo byť 256 GB SSD disk.

Konektivita a výdrž batérie

Pri kúpe kancelárskeho notebooku sa uistite, či má všetky porty a konektivitu (Bluetooth, Wi-Fi, Ethernet), ktoré budete potrebovať v práci a v akých verziách. Základom je USB-A port, moderné notebooky by mali mať novší a kompatibilnejší USB-C port. Určite sa vám bude hodiť HDMI pre pripojenie väčšiny monitorov či projektorov. V pracovnom živote sa bude hodiť tiež kvalitná predná videokamera pre pravidelné videohovory s kolegami či klientmi.

Výdrž batérie je dôležitá pre zamestnancov, ktorí pracujú s notebookmi na cestách. V tomto prípade vyberajte notebooky s výdržou batérie 8 hodín a viac.

154222478_m_normal_none.png

Chcete ušetriť pri kúpe kancelárskeho notebooku? Registrujte sa do programu NAY pre firmy

Popredný elektro obchod NAY ponúka možnosť sa registrovať do programu NAY pre firmy, pre všetky firmy, verejné inštitúcie či živnostníkov, vďaka čomu nakúpite elektroniku výhodnejšie. Registrácia je zadarmo. Po nej uvidíte v e-shope výhodnejšie firemné ceny aj s výškou zľavy oproti bežným cenám. Obchodníci v NAY vám pripravia ponuku ušitú na mieru s odborným poradenstvom a podporou.