• Home
  • Zaujímavosti
  • Záujem o miesta z filmov na Slovensku čoraz viac rastie. Môže pomôcť turizmu

Záujem o miesta z filmov na Slovensku čoraz viac rastie. Môže pomôcť turizmu

By on 13 novembra, 2022 0 893 Views

Nie len najväčší vyhľadávač Google, ale aj aktuálne trendy a hľadané slová potvrdzujú, že filmové miesta na Slovensku asi nebudú celkom stratenou oblasťou záujmu. Nemusíte byť striktne len filmový fanúšik a ani striktne turista vyhľadávajúci filmové miesta. Profil človeka, ktorého zaujímajú filmové lokality nie je úplne vyhradený. Môže ísť o kohokoľvek, kto má rád konkrétny seriál, film, alebo filmovú osobnosť. Niekto, kto má konkrétnu lokalitu po ceste, alebo je filmová spojitosť ako sekundárna záležitosť po tej hlavnej, ktorá je cieľom jeho cesty. Kým pred pár rokmi sme nenachádzali veľa informácií a najmä samotné múzeá sa ani nepýšili tým, čo všetko sa u nich nakrúcalo, v posledných mesiacoch je všetko inak.

Nebyť pandémie a zimy, nepochybne by sme už boli v teréne

Nebyť obmedzení a likvidácií služieb v cestovnom ruchu, mnohí by sme už boli v teréne a objavovali lokality prepojené na hollywoodske, aj slovenské filmy. Máme ich pritom mnoho takých, ktoré sú verejne známe, len im chýba podpora. Potom sú to miesta, o ktorých vlastne nikto nevie a spojenie s filmom pretrváva najmä v pamäti miestnych ľudí. Takými sú dedinky a niektoré prírodné lokality, ktoré účinkovali v scénach starších filmov slovenskej, respektíve československej produkcie.

Pandémia a obmedzenia poškodila gastro sektor a ubytovacie služby.

Nebyť neprehľadnej situácie, môžeme očakávať výraznejšiu chuť vycestovať. Kľúčové slová vyhľadávajúce filmy v spojení s lokalitami sa začali pred niekoľkými mesiacmi objavovať na internete aj mimo občasné články lifestylových magazínov. Najväčšiu zásluhu na tom má nepochybne kniha Filmové miesta od Tomáša Galierika, ktorá od novembra rozprúdila aj mediálny záujem o tom, kde sa aké filmy nakrúcali a aké lokality prepojené na film vlastne na Slovensku máme. Tento trend si nedávno všimlo aj bojnické – Slovenské národné múzeum v krásnom článku venovanom filmom, ktoré sa na Bojnickom zámku nakrúcali.

Niektoré filmy sa priznávajú k filmovým lokalitám

Dokonca si môžeme všimnúť aj novinku. Film V lete ti poviem ako sa mám pred svojim uvedením uviedlo v médiách niekoľko miest, ktoré poslúžili filmárom. Bežne sme sa však doteraz nedozvedeli, kde sa filmári realizovali. Podobne je to pri filme Piargy, ktorý je dobovým dielom a krásnym filmom aj pre zasadene príbehu do Múzea slovenskej dediny v Martine. Je nepochybné, že prezrádzanie filmárov, kde nakrúcali, bude pokračovať a zostane trendom.

Môže ísť o súčasť PR pre film, ale aj pre lokality samotné. Je skôr smutné, že si nič podobné neuvedomili ani filmári a ani cestovný ruch na Slovensku.

Miest, ktoré sa priznávajú k film je podľa knihy Filmové miesta (Dajama, 2021), stále malo. Pritom ich prítomnosť môže doplniť ponuku cestovného ruchu, pre niekoho byť hlavným lákadlom. No môže byť súčasťou a jedným z dôvodov, prečo niekam vyraziť. Kým verejnosť si to všíma, úrady, regionálna politika, či konkrétne zariadenia si to uvedomujú len veľmi pomaly.

Foto: A Boy Called Christmas, Produkcia: Canal+, Ciné+, Blueprint Pictures a distribúcia: Netflix

Radosť filmovým fanúšikom spravila nepochybne aj informácia, že vo Vysokých Tatrách nakrúcali predvianočný netflixový hit Chlapec, ktorý sa volal Vianoce (2021)

Zopár miest, kde sa dozviete, že hrali vo filme

Na cestách po Slovensku môžete naraziť na niekoľko miest, ktoré sa hrdia, že sa objavili vo filme. Niektoré z toho ťažia, majú filmové suveníry a zachovávajú prepojenie na film. V zahraničí z toho žijú celé ostrovy, mestá, dedinky, budovy, či pamätníky. U nás napríklad:

  • Sabinov – žije oscarovým filmom Obchod na korze, vystavuje sochu Tona Brtka – Jozefa Kronera, aj repliku galantérie židovskej vdovy.
  • Hotel Fis na Štrbskom plese – vystavuje plagáty o tom, že sa tu nakrúcala Spadla z oblakov- Majka z Gurunu
  • Hotel Morava v Tatranskej Lomnici – vystavuje nástenku pripomínajúcu nakrúcaie slávneho Anděl na horách
  • Osturňa – vystavuje pamätnú ceduľu na nakrúcanie filmu Noční jazdci
  • Háj neďaleko Zádielskej doliny – anjel z hollywoodskeho vojnového filmu Za nepriateľskou líniou (Behind Enemy Line) stojí nad miestnym cintorínom. Ten filmový originál.
  • Dom z Perinbaby v skanzene v Martine – nie je označený ako ten z filmu, a predsa ho ľudia spoznávajú a je cieľom mnohých. Je ťažké povedať, pre koľkých je hlavným ťahákom celého múzea a čo by bolo nebyť Perinbaby.
  • Lipy v Riečnici si pripomínajú nakrúcanie Jakubiskovej drámy Sedím na konári a je mi dobre (1989). Zmienené lipy totiž boli tými konármi, ktoré dali filmu meno.

Zdroj: Google Trends, Pluska, Rádio FM, kniha Filmové miesta