• Home
  • Rady a tipy
  • 7 tipov, ktoré pomôžu vašej firme ušetriť energiu aj peniaze

7 tipov, ktoré pomôžu vašej firme ušetriť energiu aj peniaze

By on 9 novembra, 2022 0 470 Views

Energie sú v dnešných časoch medzi ľuďmi a v spoločnosti hlavnou diskutovanou témou. Mnohí z nás vedia, že energia je jedným z najväčších nákladov v domácnosti, no zamysleli ste sa niekedy nad tým, koľko jej spotrebujete v práci? Nie je prekvapením, že ide o jednu z najväčších réžií pre podniky.

Elektrina je však pri podnikaní nevyhnutná, no možno budete šokovaní, keď zistíte, ktoré spotrebiče vás stoja najviac. Klimatizácia, svetlá a počítače tvoria viac ako 66 % nákladov na prevádzku bežnej kancelárie!

Ako sa teda naučiť pri minimálnom obmedzení komfortu v rozbehnutej firme naučiť šetriť? Máme pre vás niekoľko tipov, ktoré pomôžu vašej firme ušetriť energie i peniaze.

Fotovoltika je perspektívna technológia na výrobu elektriny a tepla zo slnečnej energie

Sotva je niečo príjemnejšie, ako byť ráno prebudený jemnými lúčmi slnka. Tento zdroj nám však nedopĺňa len potrebné denné svetlo a vitamín D, bez ktorého by sme nedokázali fungovať, ale aj energiu.

Pomocou kvalitnej fotovoltiky sa dajú tieto lúče a svetlo premeniť na skutočnú elektrinu, ktorá nie je tak silne závislá od aktuálnej situácie na trhu. Už 4 m2 solárnych kolektorov v kombinácii so zásobníkom vody pokryjú viac ako polovicu ročnej spotreby teplej vody vo firme.

Solárny systém s plochou strechy cca 20 m2 pokrýva zas až 80 % ročnej spotreby elektrickej energie priemerného rodinného domu so štvorčlennou rodinou.

Ak vám teda spôsobuje dodávka týchto komodít zvýšenie nákladov v podniku, nie je nič jednoduchšie, ako profesionálna inštalácia fotovoltiky.

Fotovoltické systémy sú užitočné a lukratívne. Na jednej strane výrazne prispievajú k ochrane klímy, pretože slnečná energia je dobre dostupný zdroj a chráni naše životné prostredie v porovnaní s fosílnymi palivami. Na druhej strane pomáhajú znižovať účty za elektrinu.

Zapojte do šetrenia svojich zamestnancov

Pri znižovaní spotreby je dôležité, aby aj vaši zamestnanci poznali dôležitosť energetickej účinnosti. Viac ako polovica zamestnancov podľa prieskumov uviedla, že si nie sú vedomí postupov ich spoločnosti na úsporu energie.

Zaškolením zamestnancov, aby pochopili náklady na energiu a spôsoby, ako môžu pomôcť znížiť spotrebu, to môžete zmeniť, pretože si budú viac vedomí vplyvu na ziskovosť vášho podnikania.

Vypínajte všetky svetlá a zariadenia

46 % podnikovej energie sa spotrebuje mimo pracovnej doby, v čase od 18:00 do 8:00 rannej. Viac ako 10 % nákladov na prevádzku typickej kancelárie zasa pochádza z počítačov, takže sa naozaj oplatí ich riadne vypnúť.

To ukazuje, aké dôležité je vypínať svetlá a používané elektrické zariadenia pri odchode z práce.

Ak sa vám to nedarí, skúste mať vedľa vypínačov štítky, ktoré zamestnancom pripomínajú, aby zhasli svetlá, ak idú domov ako poslední. Môžete tiež skúsiť nainštalovať senzory, ktoré výrazne znížia vaše využitie, keď nikto nie je v miestnosti prítomný.

Otvorte žalúzie

Väčšina kancelárií má zatiahnuté žalúzie, aby sa zabránilo slnečnému žiareniu a oslneniu pri práci. To však logicky znamená, v zime obzvlášť, mať neustále zapnuté svetlá. Ak vám to vybavenie priestoru kancelárie dovoľuje, skúste otvoriť žalúzie a vypnúť svetlá. Budete prekvapení, koľko energie týmto jednoduchým krokom ušetríte.

Skontrolujte vek a efektivitu obchodného vybavenia

Pozrite sa na vybavenie, ktoré používate na podnikanie, od IT vybavenia a kuchynských spotrebičov až po stroje a položky, ako sú predajné automaty. Zamyslite sa nad tým, aký je spotrebič starý a aké má hodnotenie účinnosti.

Niektoré kroky, ktoré je potrebné podniknúť na zlepšenie účinnosti vášho zariadenia, a teda zníženie nákladov z dlhodobého hľadiska, zahŕňajú:

  • Modernizácia staršieho, menej efektívneho zariadenia.
  • Zavedenie harmonogramu údržby.
  • Pravidelne čistite zariadenia, ako sú napríklad chladničky.

Preverte si kvalitu osvetlenia

Osvetlenie kancelárie predstavuje približne 20 % spotreby elektriny podniku. Ak je osvetlenie staršieho typu, náklady a spotreba môžu byť ešte vyššie. Modernizácia osvetlenia sa preto v rámci úspor firmy oplatí tiež.

Podnik môže ušetriť až 80 % priebežných nákladov prechodom z konvenčného osvetlenia na technológiu LED, ktorá ak sa správne v priebehu dňa aj ovláda, úspory môžu byť výrazne nižšie.

Naučte sa správne vetrať

Nielen pre dobrý výkon potrebujeme čerstvý vzduch. Aj pre minimálne straty na vykurovaní sa pravidelné vetranie vypláca. V zime však netreba vetrať dlhodobo, ale nárazovo, aby sa stagnujúci a suchý vzduch rýchlo vymenil.

Prospeje to okysličeniu mozgu, ale aj jednoduchšiemu vyhriatiu miestnosti. Nezabudnite však na to, že pri dlhodobom vetraní sa ochladia aj múry, takže vykurovanie budete musieť nechať zapnuté dlhšie, čo má opačný efekt. Tiež sa odporúča kúrenie zapnúť až 20 minút po vetraní.

Ak na tieto kroky budete myslieť, nemalo by vám ročné vyúčtovanie za energie spôsobovať žiadne veľké a nepríjemné prekvapenie.

Zdroj obrázkov:

  1. lovelyday12/Shutterstock.com
  2. APChanel/Shutterstock.com