Ako rozbehnúť podnikanie z domu?

By on 19 decembra, 2022 0 1233 Views

 

Premýšľali ste niekedy nad tým, že by ste chceli rozbehnúť podnikanie z domu? Už nie je na čo čakať. Teraz je na to ten správny čas. Dnes ľudia pracujú z domu viac ako kedykoľvek predtým. Pozrite sa na to, ako si krok za krokom vybudovať úspešné podnikanie, za ktorým nemusíte nikam chodiť.

Ak ste doteraz čakali na tú správnu príležitosť, možno je toto pre vás tým pravým znamením pustiť sa do rozbehnutia vášho domáceho podnikania. Dnes už nie je na čo čakať. Veľké množstvo biznisov je dnes riadených z domu. Takýto spôsob podnikania prináša mnoho výhod, jednou z nich je aj ušetrenie nákladov na kanceláriu či pracovné priestory.

Aj rozbeh biznisu z domu si vyžaduje starostlivú prípravu a plánovanie. Je treba dodržať niekoľko základných krokov, ktoré vám proces zjednodušia:

 • príďte s podnikateľským nápadom
 • rozhodnite sa, čo bude váš produkt/služby
 • vytvorte si podnikateľský a marketingový plán
 • zvoľte právnu štruktúru
 • zriaďte účtovné požiadavky a podnikateľský účet
 • zriaďte si domácu kanceláriu

Tieto jednotlivé kroky vám pomôžu získať jasnejšiu predstavu o tom, čo môžete očakávať v počiatočných fázach vášho domáceho podnikania.

Príďte s podnikateľským nápadom

Prvým krokom k založeniu biznisu je prísť s víťazným podnikateľským nápadom. V ideálnom prípade by malo ísť o spojenie toho, čo vás zaujíma a toho, čo bude spĺňať potreby trhu. Ako na to prísť? Najjednoduchším spôsobom je identifikovať problém a potom poskytnúť riešenie. Existuje nejaký problém, s ktorým sa stretávate a ktorý by ste chceli, aby ho niekto vyriešil? Poobzerajte sa po existujúcich firmách – ako by  ste mohli zlepšiť to, čo už robia? Existujú nejaké medzery na trhu, ktoré by ste mohli vyplniť?

Rozhodnite sa, čo bude váš produkt/služby

Kľúčovým faktorom vášho podnikania je to, čo ponúkate. Váš úspech ako domácej firmy závisí od vašej schopnosti predávať produkty alebo služby svojim zákazníkom. Výber produktu/služby samozrejme bude súvisieť s vašim podnikateľským zámerom.

Zvážiť môžete nasledujúce otázky:

 • Existujte dopyt po tomto produkte/službe?
 • Je dopyt dostatočný na to, aby ste dosiahli zisk?
 • Kúpili by ste si tento produkt/službu vy?
 • Aký úžitok z produktu/služby budú mať vaši zákazníci?

Vytvorte si podnikateľský a marketingový plán

Podnikateľský plán vám pomôže jasnejšie stanoviť účel, prostriedky a ciele vášho podnikania. Môže vám tiež do budúcna pomôcť so získaním financovania vášho biznisu. Podnikateľský plán zhŕňa najdôležitejšie aspekty vášho podnikania:

 • náčrt, ktorý vysvetľuje poslanie vášho podnikania,
 • konkrétne kroky, ktoré chcete podniknúť,
 • metódy, ktoré budete využívať,
 • analýza trhu a konkurencie.

Marketingový plán je dnes nevyhnutnosťou každého podnikania, najmä toho z domu. Online prostredie je plné konkurencie, a tak je potrebné, aby ste prišli s plánom a stratégiou, ktorá vám pomôže vyčnievať a získať tak viac zákazníkov. Marketingový plán zvyčajne zahŕňa:

 • prehľad vašich marketingových cieľov,
 • popis cieľového trhu a zákazníkov,
 • časové rozpoloženie jednotlivých úloh,
 • dôležité metriky, ktoré treba sledovať.

Zvoľte právnu štruktúru

Výber správnej právnej štruktúry je dôležitou súčasťou rozbehu podnikania. Na výber máte z niekoľkých možností. Ak chcete začať rýchlo, vhodnou voľbou pre vás môže byť uzatvorenie živnosti. Existuje viacero typov živností – voľné, remeselné a viazané. Uistite sa, aký typ živnosti budete potrebovať uzatvoriť vzhľadom na druh vášho podnikania. Pri tomto type obchodného modelu nemáte partnera či výkonnú radu, ktorej by ste sa mali zodpovedať. Medzi vami a vašim podnikaním neexistuje žiadne právne oddelenie, a preto majte na pamäti, že zodpovedáte za všetky prípadné spory, ktoré by mohli vzniknúť. Väčšiu flexibilitu v tejto súvislosti poskytujú spoločnosti s ručením obmedzeným. Vyžaduje sa však počiatočný vklad a jej založenie je o čosi zložitejšie. O vhodnosti právnej formy ale aj povinnostiach vyplývajúcich zo zákona je vhodné sa najmä na začiatku poradiť s právnikom.

Zriaďte účtovné požiadavky

Dane a poplatky sú pre mnohých mätúce, najmä ak ste na začiatku podnikania. Je potrebné nastaviť mzdy, sledovať výdavky, vystavovať faktúry či dodacie listy a podobne. Preto je dobré si najať účtovníka, ktorý vám s tým pomôže. Tak budete mať istotu, že je vaše podnikanie v súlade s najnovšími daňovými zákonmi. Nezabudnite ani na založenie podnikateľského účtu v banke. Ide o dôležitý krok, pretože budete potrebovať oddeliť vaše osobné financie od tých obchodných.

Zriaďte si domácu kanceláriu

Dôležitým krokom pri založení podnikania z domu je aj zriadenie si domácej kancelárie. Priestor určený výhradne na prácu vám pomôže oddeliť pracovné činnosti s osobnými a tak podporiť vašu produktivitu. Môže vám na to poslúžiť jedna z miestností vo vašej domácnosti, prípadne si môžete vyhradiť pracovný kútik, napríklad v obývačke či spálni.  Je pravda, že doma máme omnoho viac rozptýlení a distrakcií. Na začiatku podnikania z domu budete potrebovať istú disciplínu. Pri zriaďovaní domácej kancelárie sa zamerajte na nasledujúce body:

 • vyberte si vhodný vyhradený priestor,
 • investuje do správneho nábytku, vybavenia nástrojov a technológie,
 • minimalizujte rušivé vplyvy.

 

Ak máte doma príliš distrakcií, ktoré vás rušia pri práci, prípadne nemáte dostatok priestoru na zriadenia kancelárie, vhodnou voľbou môže byť samostatne stojaca kancelária na vašej záhrade. Záhradné chatky ako vonkajšie kancelárie sú čoraz viac obľúbeným konceptom. Záhradný drevený domček či chatka už dávno nie je len miestom na uskladňovanie záhradného náradia. Práve naopak, vkusný drevený domček dokáže skvelo poslúžiť na mnoho účelov a medzi nimi aj ako domáca kancelária. Záhradné chatky a domčeky poskytujú dostatočnú mieru súkromia a tiež „izolácie“ od distrakcií, a tak vás počas pracovnej doby nebude nič rušiť. Navyše, takýto drevený domček či chatku ako kanceláriu si môžete prispôsobiť vlastným podnikateľským potrebám. Tak budete mať po príchode domov pocit, zadosťučinenia že ste naozaj boli v práci.

Tip: Ako môže vyzerať taká domáca záhradná kancelária? Inšpirujte sa týmito záhradnými chatkami, ktoré sa dokonale hodia ako exteriérová pracovňa.

Začať s podnikaním z domu nemusí byť zložité. Stačí, ak budete mať jasný plán, vhodné nástroje a vyhradené miesto. Nasledujte postup krok po kroku a vybudujte si úspešný biznis za ktorým nebudete musieť cestovať.