Ako si založiť vlastný autoservis?

By on 31 októbra, 2022 0 3213 Views

Milujete autá, ste skvelý automechanik a túžite po vlastnom servise? Byť sám sebe pánom ale nemusí byť vždy také jednoduché, ako sa zdá na prvý pohľad. Poradíme vám, ako si založiť autoservis a čo všetko k tomu budete potrebovať.

Autorizovaný vs. neautorizovaný

Pri zakladaní vlastného autoservisu je potrebné sa rozhodnúť, či chcete mať servis autorizovaný alebo neautorizovaný. Rozdiel spočíva v tom, že otvorenie autorizovaného servisu je náročnejšie. Takýto autoservis musí spĺňať medzinárodné normy, mať všetky náhradné diely a vykonávať garančné prehliadky. Neautorizovaný servis naopak napríklad garančné prehliadky vykonávať nemôže, čo môže by pre niektoré moderné autá (najmä potom elektromobily, ale tiež napríklad elektrické bicykle) problém.

Tip: Spojte sa s podnikateľom, ktorý vedie auto bazár a prepojte svoje služby. Ak si budete rozumieť, uvidíte, že zákazníci sa len pohrnú.

Vybavte si živnostenský list

Keď ste sa rozhodli pre typ autoservisu, budete potrebovať živnostenský list. Forma živnosti je na vás, no v prípade autoservisu ide zväčša o živnosť remeselnú. Ak sa ale chcete venovať aj iným oblastiam podnikania, zvoľte živnosť voľnú. Živnostenský list vybavíte jednoducho na úrade príslušnom miestu bydliska na odbore živnostenského podnikania, alebo tiež online prostredníctvom portálu verejnej správy.

Osobne na úrade či elektronicky potom vyplníte formulár na ohlásenie živnosti. Nezabúdajte, že ak zvolíte remeselnú živnosť, je nutné preukázať aj odbornú spôsobilosť vašu alebo vášho zvoleného zástupcu. Ako doklad poslúži napríklad výučný list či doklad o ukončení príslušného študijného odboru.

Zvoľte si názov

V prípade autoservisu si pravdepodobne budete vyberať tiež meno, pod ktorým budete vystupovať v obchodnom registri a ktorým sa budete môcť prezentovať navonok. Samozrejme to môže byť len vaše meno, ale môžete si k nemu pridať aj dodatok pre odlíšenie druhu podnikania (napríklad meno + autoservis).

Určite si miesto podnikania

K prevádzke autoservisu potrebujete mať vhodné miesto, ktoré bude dostatočne veľké, aby sa doň vošlo potrebné vybavenie. Taktiež je vhodné hľadať miesto s dostatočne priestranným vonkajším parkoviskom. Dôležité sú tiež vysoké stropy a dobré odvetrávanie. Vaša prevádzka by tiež mala byť dobre dostupná a viditeľne označená, aby ju zákazníci ľahko našli a neblúdili v uliciach.