• Home
  • Rady a tipy
  • E-shopy sa už nemusia povinne registrovať na Úrade pre ochranu osobných údajov

E-shopy sa už nemusia povinne registrovať na Úrade pre ochranu osobných údajov

By on 31 októbra, 2022 0 1090 Views

Úrad pre ochranu osobných údajov potichu zrušil oznamovaciu povinnosť a internetové obchody sa už nemusia registrovať na webe úradu. Ale pozor, neplatí to pre marketingové účely e-shopu.

Úrad na ochranu osobných údajov pôvodne od e-shopov vyžadoval, aby sa registrovali na Úrade, aby vypracovali bezpečnostný projekt alebo smernicu.

V súčasnosti e-shopy nemajú oznamovaciu povinnosť a nemusia sa registrovať na Úrade pre ochranu osobných údajov. Pri spracúvaní osobných údajov v e-shope je totiž tzv. právnym základom samotná spotrebiteľská zmluva, ktorú s e-shopom zákazník uzatvára

Prevádzkovateľ e-shopu by si ale mal stiahnuť tlačivo Evidencia informačného systému osobných údajovvypísať ho. Vyplnené tlačivo sa ale nikam neodosiela, prevádzkovateľ e-shopu si ho uchová u seba. Netušíme, aký praktický zmysel to má, no vyžaduje to zákon.

Registrácia pre marketingové účely stále platí

Ale pozor, zrušenie povinnosti registrácie sa týka len prípadov, kedy e-shop spracúva osobné údaje potrebné na odoslanie tovaru či splnenie služby.

Akonáhle v internetovom obchode zbierate osobné údaje na marketingové účely, svoj e-shop musíte registrovať na Úrade na ochranu osobných údajov ako tzv. IS Marketing (teda informačný systém marketingu).

To sa týka všetkých prípadov, keď zákazníkom zasielate nejaké reklamné e-maily, newsletter, informácie o novinkách, akciách a pod.