• Home
  • Rady a tipy
  • Ako zorganizovať pracovný priestor na kancelárskom stole? Dosiahnite maximálnu efektivitu!

Ako zorganizovať pracovný priestor na kancelárskom stole? Dosiahnite maximálnu efektivitu!

By on 31 októbra, 2022 0 666 Views

V pracovnom prostredí je stôl stredobod – riadiace centrum všetkých činností. To, do akej miery a akým spôsobom je usporiadaný, môže vplývať na úroveň vašej produktivity a sústredenia. Nestrácajte čas kvôli dezorganizácii. Tu je návod, ako docieliť uprataný, dobre usporiadaný kancelársky stôl pre maximálne pracovné nasadenie.

Správne rozloženie na kancelárskom stole

Ak pracujete na počítači, majte ho vždy umiestnený pred sebou, a to v optimálnej vzdialenosti, približne na úrovni vystretej ruky (40 – 45 cm od tela). Horná hrana obrazovky by mala byť v línii oči alebo tesne pod. Dôležité veci, ktoré využívate najčastejšie (napr. mobil alebo spotrebné kancelárske pomôcky) by ste mali mať umiestnené po svojej dominantnej ruke. Na druhej strane kancelárskeho stola ponechajte menej používané predmety.

Voľná plocha vo veľkosti A4

Na dominantnej strane by ste tiež mali zabezpečiť voľný priestor, minimálne o rozmere 21 x 29,7 cm (veľkosť papiera A4). Ide o pracovnú plochu, na ktorej budete môcť napríklad podpisovať alebo kontrolovať dôležité dokumenty.

Zohľadnite svoj pracovný tok

Rozloženie na lineárnom alebo rohovom kancelárskom stole môže tiež závisieť od vašich postupov (pracovného toku). Tento princíp delí položky na “prichádzajúce” a “odchádzajúce”. Mnoho ľudí má tendenciu byť orientovaných z ľava do prava, tzn. prichádzajúce veci, napr. zmluvy, ktoré je potrebné počas dňa vybaviť, odkladajú na ľavú stranu. Keď sa blížia k dokončeniu, presúvajú ich na pravú stranu pracovného stola, kde by už mala byť nachystaná zošívačka, pero na podpis a podobne.

Eliminácia vizuálneho neporiadku

Ani správne rozloženie na kancelárskom stole nedokáže zabezpečiť požadovanú úroveň efektivity, ak na ňom panuje gaos. Milujete pripomienky a odkazy? Zabudnite na lepiace papieriky, ktoré by lemovali celý monitor počítača. Striedmosť v tomto prípade zohráva dôležitú rolu. Obmedzte ich používanie na minimum a vyskúšajte radšej digitálne riešenie – pripomienky vo vašich smartfónoch a inteligentné aplikácie.

Zdroj foto: Peshkova / Shutterstock.com

Využívajte vertikálny priestor

Ak chcete na stole ušetriť čo najviac miesta, mali by ste tu mať vystavené naozaj iba také predmety, ktoré k svojej práci nevyhnutne potrebujete. Ani veľký rohový kancelársky stôl s kontajnerom niekedy nestačí, preto budete musieť hľadať šikovné riešenia a dodatočné úložné priestory. Myslite aj na vertikálny priestor, tzn. používajte praktické nástenné police, regále a úložné diely, ktoré sa montujú na stenu.

Osobné predmety s mierou

Udržujte balans medzi pracovným a osobným životom. Aj keď rodinné fotografie vo fotorámikoch, suveníry z dovolenky či obrazy na stenách môžu navodzovať príjemné pocity šťastia, pokúste sa ich obmedziť na minimum. Oči a mozog spracovávajú všetky podnety v okolí kancelárskeho stola, aj keď sa na ne práve nesústredíte, a preto môže byť vaša koncentrácia znížená. Príliš veľa súkromných predmetov môže byť teda rozptýlením.

Zdroj foto: djile / Shutterstock.com