Ako už nikdy neprísť o kontakty v mobile

By on 10 novembra, 2022 0 478 Views

Ako v prípade straty, výmeny alebo resetovania smartónu získate späť svoje kontakty do pár minút. Jednoduchý návod pre majiteľov smartfónov na zálohovanie kontaktov. Plus ďalšie výhody, o ktorých možno neviete!

Určite máte v mobile uložených stovky súkromných i biznis kontaktov. Poradíme vám, ako o ne už nikdy neprídete, a to ani v prípade, že:

 • stratíte mobil,
 • zresetujete mobil,
 • vymeníte nový mobil za nový.

Tento jednoduchý návod je určený pre majiteľov smartfónov. Konkrétne si to ukážeme na systéme Android, ktorý je asi najrozšírenejší, ale funguje to aj pre Windows Mobile či iPhone.

Ak používate telefón s Androidom, určite máte vytvorený Google účet. A práve tento účet využijeme na zálohovanie a ukladanie kontaktov.

Všimnite si, že keď v smartfóne ukladáte nový kontakt, tak sa vás telefón opýta, kam chcete tento kontakt uložiť. Máte na výber tri možnosti:

 • na SIM kartu,
 • do pamäti telefónu,
 • do Google účtu.

Prvé dve možnosti sú nepraktické z viacerých dôvodov. Ak si ukladáte kontakty na SIM kartu, potom pri strate alebo výmene SIM karty o ne prídete. Druhou nevýhodou je, že počet možných uložených kontaktov na SIM karte je obmedzený (spravidla 256). Poslednou a najväčšou nevýhodu je, že kontakty na SIM karte nemôžu obsahovať viacero informácií – teda na SIM kartu si pod jedným kontaktom nemôžete uložiť viacero telefónnych čísel, e-mail alebo poznámku.

Ukladajte kontakty do google účtu

Ak si ukladáte kontakty do pamäte telefónu, čo je spôsob, ktorý využíva väčšina ľudí, potom ich máte v telefóne len dovtedy, kým nestratíte telefón, nevymeníte ho za nový, alebo kým sa vám náhodou (alebo zámerne) nezresetuje.

Ak však zvolíte možnosť ukladania kontaktov do svojho google účtu, získate tým veľa výhod:

 • všetky kontakty máte nielen v telefóne, ale zároveň sú zálohované v Google účte,
 • kontakty máte ihneď po uložení k dispozícii aj online v Gmaile – môžete ich upravovať pohodlne z počítača,
 • máte prístup ku svojim kontaktom odkiaľkoľvek na svete, aj keď máte vybitý telefón alebo ho nemáte pri sebe,
 • ak upravíte kontakt v mobile, ihneď ho máte aj v Gmaile a naopak – ak upravíte kontakt v Gmaile, ihneď sa vám automaticky upraví aj v mobile,
 • ak používate viacero zariadení – či už máte dva telefóny, alebo tablet – všetky kontakty sú automaticky synchronizované medzi všetkými zariadeniami,
 • ak máte nový mobil, stačí sa v mobile prihlásiť do svojho google účtu a v priebehu pár sekúnd máte všetky kontakty v mobile.

Všetky tieto skvelé funkcie získate vďaka tomu, že budete kontakty ukladať do svojho google účtu namiesto ukladania kontaktov do telefónu či na SIM kartu.

Kontakty z Gmailu uložené v skupine „Moje kontakty“ budete mať automaticky aj v mobile. A naopak – kontakty uložené v mobile, sa objavia v Gmaile.

Ako dostať kontakty z telefónu

A teraz si hovoríte „fajn, ale ja mám všetky kontakty uložené v mobile, ako ich dostanem do google účtu?“. Na to je viacero spôsobov:

 1. Môžete si kontakty „ručne“ prepísať. Môžete to spraviť pohodlne na počítači – otvoríte si v Gmaile záložku Kontakty a tam ich budete pridávať a upravovať. Je to dobrý spôsob, ako si v kontaktoch spraviť poriadok. Akonáhle pridáte v Gmaile nový kontakt (alebo upravíte existujúci), zmena sa do pár sekúnd prejaví v mobile. Táto možnosť je síce prácna, ale urobíte ju len raz a už nikdy viac 🙂
 2. Môžete kontakty z telefónu vyexportovať pomocou softvéru, ktorý je určený pre váš smartfón a následne ich importovať do kontaktov v Gmaile.

Kontakty môžete v Gmaile zobraziť a upraviť po kliknutí na toto tlačidlo

Ak sa rozhodnete používať kontakty z google účtu, nezabudnite si potom v telefóne nastaviť, aby vám nezobrazoval staré kontakty uložené v telefóne a na SIM karte, prípadne tieto staré kontakty môžete zmazať. Zabránite tak tomu, aby sa vám v adresári zobrazovali duplicitné kontakty.

Nakoniec si nastavte, aby vám telefón zobrazoval len kontakty z google účtu

Musíte byť online

Aby to všetko fungovalo, musíte mať v mobile k dispozícii pripojenie na internet. Takto bude automatické ukladanie kontaktov fungovať vždy a všade, kde budete pripojený na internet.

A tiež musí byť zapnutá funkcia synchronizácie, aby sa kontakty automaticky ukladali do google účtu a naopak (prípadne do iných zariadení):

Musíte mať zapnutú synchronizáciu kontaktov

Vďaka tejto skvelej možnosti google účtu odteraz už neprídete o žiaden kontakt ani keď stratíte telefón, ani keď vám ho zresetujú v servise a dokonca nebudete musieť presúvať kontakty ani v prípade, ak prejdete na nový mobil.