Znížená sadzba DPH na vybrané potraviny od 1.1.2016

By on 11 novembra, 2022 0 510 Views

Ak predávate potraviny, nezabudnite preceniť vybrané druhy tovarov, ktorým bola znížená daň z pridanej hodnoty.

Od januára platí na vybrané potraviny znížená daň z pridanej hodnoty. Tieto potraviny majú DPH zníženú z 20% na 10%. Patria medzi ne napríklad vybrané druhy čerstvého mäsa, čerstvé sladkovodné ryby, mlieko, maslo a niektorý druh chleba.

Od 1.1.2016 budú obchodníci tieto vybrané druhy potravín predávať s nižšou DPH. Zníženie DPH sa premietne do zlacnenia týchto potravín o 8,3%. Napríklad 1kg bochník chleba, ktorý ku koncu roka 2015 stál 1,00€, dnes bude stáť 0,92€.

Zoznam potravín so zníženou sadzbou DPH od 1.1.2016

1) Mäso z hovädzích zvierat, čerstvé alebo chladené okrem mäsa z divých hovädzích zvierat. Hovädzie mäso z domácich hovädzích zvierat vhodné na ľudskú konzumáciu (s výnimkou vnútorností), či už v celku, polovičky alebo inak porciované, s kosťou alebo vykostené.

2) Mäso zo svíň, čerstvé, chladené alebo mrazené – len mäso z domácich svíň, čerstvé alebo chladené. Bravčové mäso z domácich svíň vhodné na ľudskú konzumáciu (s výnimkou vnútorností), či už v celku, polovičky alebo inak porciované, s kosťou alebo vykostené.

3) Mäso z oviec alebo kôz, čerstvé, chladené alebo mrazené len mäso z oviec alebo kôz, čerstvé alebo chladené okrem mäsa z divých oviec a kôz. Mäso z oviec, baranov, jahniat a mäso z kôz vhodné na ľudskú konzumáciu (s výnimkou vnútorností), či už v celku, polovičky alebo inak porciované, s kosťou alebo vykostené.

4) Mäso a jedlé droby, z hydiny položky 0105, čerstvé, chladené alebo mrazené – len mäso a jedlé droby z domácej hydiny, čerstvé alebo chladené. Kuracie, kačacie, husacie alebo morčacie mäso, vrátane mäsa z perličiek, v celku alebo porciované, vypitvané alebo nevypitvané, vykostené alebo nevykostené. Jedlé droby z hydiny, napríklad pečienky, pľúcka, srdcia, krky a pod.

5) Ostatné mäso a jedlé mäsové droby, čerstvé, chladené alebo mrazené – len mäso a jedlé droby z domácich králikov, čerstvé alebo chladené. Mäso a jedlé droby z domácich králikov vhodné na ľudskú konzumáciu.

6) Živé ryby – len sladkovodné ryby okrem ozdobných rýb. Sladkovodné živé ryby vhodné na ľudskú konzumáciu, napríklad pstruhy, kapry, sumce, úhory, hlavátky, zubáče, šťuky a pod.

Ryby, čerstvé alebo chladené, okrem rybieho filé a ostatného rybieho mäsa – len sladkovodné ryby okrem ozdobných rýb. Sladkovodné živé ryby vhodné na ľudskú konzumáciu, napríklad pstruhy, kapry, sumce, úhory, hlavátky, zubáče, šťuky a pod.

7) Rybie filé a ostatné rybie mäso (tiež mleté), čerstvé, chladené alebo mrazené – len rybie filé a ostatné rybie mäso (tiež mleté) zo sladkovodných rýb okrem ozdobných rýb, čerstvé alebo chladené. Rybie filé a inak spracované rybie mäso (t. j. rybie mäso zbavené kostí vrátane mletého rybieho mäsa) zo sladkovodných rýb, vhodné na ľudskú konzumáciu, napríklad zo pstruhov, kaprov, sumcov, úhorov, hlavátok, zubáčov, šťúk a pod. Filé predstavuje plátky mäsa z hornej alebo dolnej, pravej alebo ľavej strany ryby, ak bola odstránená hlava, vnútornosti, plutvy a kosti. Ako filé sa posudzujú aj nakrájané kusy, ak sú to kusy získané z filé.

8) Mlieko a smotana nezahustené ani neobsahujúce pridaný cukor ani ostatné sladidlá – len mlieko. Mlieko nízkotučné, polotučné aj plnotučné, mlieko bežne predávané – kravské, kozie. Nezahŕňa ochutené mlieko a smotanu, mlieko v prášku, granulách, kondenzované mlieko, jogurt a jogurtové mlieko, acidofilné mlieko, kefír, cmar, kyslé mlieko, srvátku.

9) Maslo. Maslo živočíšneho pôvodu, tzn. prírodné maslo získané výlučne z mlieka. Nezahŕňa rastlinné maslo a tukové nátierky (napr. Hera, Palmarin, Helia, Rama, Veto), mliečne nátierky s obsahom mliečneho tuku, iné rastlinné tuky, syry a tvaroh.

10) Chlieb, neobsahujúci pridaný med, vajcia, syr alebo ovocie a obsahujúci v sušine najviac 5 % hmotnosti cukrov a najviac 5 % hmotnosti tuku. Chlieb v hmotnosti viac ako 400 g, ak je nakyprený kvasom alebo droždím; ak je porciovaný alebo krájaný, môže mať aj nižšiu hmotnosť. Patria sem chleby: bežný konzumný chlieb, výberové druhy chleba ako cmarový, vyrážkový, pšeničný, iné druhy chleba ako je napr. chlieb celozrnný, tmavý, moskovský, ražný, slnečnicový, orechový, grahamový, Bevit.

Finančná správa vydala upresnenie k chlebu:

Znížená sadzba dane sa vzťahuje na čerstvý chlieb, ktorý

  • bol nakyprený kvasom alebo droždím,
  • je celý – nebalený alebo balený a má hmotnosť viac ako 400 g,
  • je balený – krájaný alebo porciovaný, balenie môže mať aj nižšiu hmotnosť ako 400 g;
  • je dodaný do predajne a ponúknutý spotrebiteľovi najneskôr do 24 hodín po upečení, u prvopredajcu;

V prípade chlebov označených dátumom minimálnej trvanlivosti je rozhodujúcim čas dodania chleba do predajne a ponúknutia spotrebiteľovi, nie dátum minimálnej trvanlivosti, avšak pri predaji je nevyhnuté dodržať dátum minimálnej trvanlivosti stanovený výrobcom.

To sa týka sa aj chlebov vyrobených v iných štátoch, pokiaľ boli ponúknuté spotrebiteľovi najneskôr do 24 hodín po upečení.

Znížená sadzba dane sa nevzťahuje na chlieb, ktorý

  • bol vyrobený dopečením z predpečeného chladeného alebo zmrazeného polotovaru
  • bol vyrobený predpečením a ponúka sa spotrebiteľovi ako chladený alebo mrazený polotovar
  • bol rozmrazený a bez ďalšej úpravy ponúknutý spotrebiteľovi
  • bol dodaný do predajne a ponúknutý spotrebiteľovi po uplynutí 24 hodín po upečení

Znížená sadzba dane sa nevzťahuje napr. na „Arabský chlieb“, „čisto zrnný chlieb“