Čo je zip code?

Avatar photo By on 2 novembra, 2022 0 15039 Views

Aj vy ste sa niekedy stretli s pojmom zip code a vraveli si, o čo ide? Ak ste niekedy nakupovali zo zahraničných e-shopov, pri vypĺňaní adresy na vás vyskočila kolonka s nápisom „zip code”. O čo teda ide? Mámeho aj my na Slovensku? Ako zistiť, ktorý zip code prilieha vášmu domovu? Dobrá správa: Máme odpovede! 

Čo je to?

Ak ste niekedy nakupovali cez e-shop, stretli ste sa so zip code. Jeho vznik sa datuje od roku 1963 v USA. Odvtedy sa rozšíril do celého sveta. V iných štátoch sa označuje aj ako PIN, Postal code, Postcode, a podobne. Na Slovensku je známy pod pojmom Poštové Smerovacie Číslo (PSČ). 

Zip code v celom znení je „Zone Improvement Plan”, teda plán na zmapovanie zón. Píše sa v tvare 5 číslic, pričom každé číslo niečo znamená. Na Slovensku sa prvé číslo začína 0 alebo 9. Záleží od polohy miesta. Všetky obce a mestá na východe a severe začínajú 0. Západ a juh Slovenska začína 9.

Zvyšné čísla sa menia od samotného umiestnenia pošty v danej obci. Košice majú prvé tri čísla vždy 040 a ďalšie dve sa menia. Napríklad pošta s označením Košice 11 má PSČ 04411. Pošta s označením Košice 22 má 04422, a podobne. Bratislava má stálu len 9, ale princíp je rovnaký. Iné je len to, že sa tam mení druhé číslo od umiestnenia pošty spolu s zvyšnými troma. Výnimkou sú pošty s označením Bratislava 3, kde sa číslo 3 ani nemusí nachádzať.

Tip

V medzinárodnom poštovom styku sa odporúča pred poštové smerovacie číslo pridať medzinárodný dvojpísmenový kód krajiny, ktorý sa následne oddelí spojovníkom. V praxi to vyzerá takto: SK-040 14 Košice 14.

Ako teda zistiť svoj zip code?

Ako sme už spomínali, zip code je na Slovensku poštové smerovacie číslo. Ak poznáte adresu miesta, kam chcete napríklad poštu odoslať, jednoducho si viete zistiť aj PSČ. Stačí, ak do vyhľadávača zadáte názov obce, ulicu a PSČ. Napríklad pre Žilinu, kde chcete zistiť PSČ pre ulicu Konská, napíšte „Žilina, Konská PSČ”. Celá veda. 

zdroj: unsplash.com

Zhrnutie

Keď si najbližšie budete lámať hlavu, ako ho vyplniť, spomente si na náš článok. Zip code je vlastne označenie pošty, na ktorú vám má tovar prísť. Vypisuje sa, aj keď tovar plánujete prebrať od kuriéra, a nechcete balík na poštu.