Čo všetko dokáže smart TV a ako vám ušetrí čas?

By on 19 apríla, 2023 0 273 Views

Smart TV alebo aj inteligentné televízie, majú operačné systémy, ktoré sú podobné operačným systémom v telefónoch, tabletoch či notebookoch. Vďaka nim môžete prostredníctvom televízora používať funkcie ako sledovanie streamovacích služieb, dostanete sa aj na sociálne siete či e-mail.  

Úspešné podnikanie je dnes na využívaní týchto služieb a aplikácií doslova závislé, takže je mimoriadne výhodné, ak ich môžete kedykoľvek uplatniť aj popri obľúbenom sledovaní televízie, ktoré sa pre mnohých z nás stáva po práci nielen spôsobom relaxu, ale aj príjemnej zábavy.

Smart TV je multifunkčné zariadenie

Smart TV vyzerá na prvý pohľad rovnako ako klasický televízor. Ukrýva sa v ňom však omnoho viac ako iba televízne stanice a ich archívy. Smart TV sú vybavené rýchlym procesorom, internou pamäťou, operačným systémom aj bezdrôtovými komunikačnými modulmi. Pripojiť sa dá nielen k internetu, ale aj k iným zariadeniam.

Nič vám teda nebráni surfovať po internete, prezerať sociálne siete, hrať hry alebo sledovať filmy a videá na streamovacích službách, YouTube, Twich a podobne. To všetko si môžete užiť na veľkej televíznej obrazovke a nie len na notebooku, tablete alebo mobile. Smart TV majú predinštalované aplikácie, ale samozrejme si môžete nainštalovať aj ďalšie.

Môže byť klasický televízor smart?

Smart TV sú dnes už finančne dostupné, ale ak váš starý klasický televízor stále slúži dobre a spoľahlivo, nemusíte ho vymieňať. Inteligentné funkcie získa pripojením smart TV boxu. Toto zariadenie je v podstate multimediálne centrum, ktoré rozšíri funkcie obyčajného televízora o smart funkcie.

Na svojom starom dobrom televízore si tak budete môcť púšťať filmy a seriály zo streamovacích služieb, sledovať videá či prehrávať hudbu. Treba však povedať, že smart box nie je celkom plnohodnotná náhrada smart TV, ale prinesie vám niekoľko zaujímavých funkcií, ktoré rozšíria možnosti klasickej televízie.

Operačné systémy v smart TV

Inteligentné televízory môžu mať rôzne operačné systémy. Napríklad televízory značky LG používajú WebOS, Samsung má operačný systém Tizen, značky Phillips či Sony používajú Android a v Panasonic nájdete My Home Screen. S týmito operačnými systémami sa stretnete najčastejšie.

LG smart TV s WebOS majú dobre čitateľnú obrazovku s výberom funkcií a jednoduchú navigáciu. Magic Remote je diaľkové ovládanie so špeciálnym joystickom, ktoré umožňuje pohodlné ovládanie. WebOS má aj vylepšený panel spustenia, s ktorým je prístup k aplikáciám naozaj rýchly.

Výhodou OS Tizen je ľahké spárovanie s inými mobilnými zariadeniami Samsung, vďaka čomu môžete v TV prehrávať hudbu, videá alebo sa pripravovať na prezentáciu z mobilu či tabletu.  Okrem iného má Tizen aj aplikáciu SmartThings, pomocou ktorej je možné ovládať domáce spotrebiče z TV.

Operačný systém Android TV funguje na rovnakej platforme ako Android pre mobilné zariadenia. To vám okrem iného sprístupňuje Google Play s množstvom aplikácií, ktoré si môžete nainštalovať aj do smart TV. Posledným spomínaným OS je My Home Screen, ktorý je užívateľsky príjemný a úvodná obrazovka môže byť prispôsobená vašim potrebám, dokonca si môžete vytvoriť aj vlastné priečinky.

Zdroj obrázku: Africa Studio / Shutterstock.com