• Home
  • Rady a tipy
  • Sprievodca plošinovými váhami: Ako si vybrať tú správnu pre vaše potreby
plosinova-vaha-digitalne-vahy

Sprievodca plošinovými váhami: Ako si vybrať tú správnu pre vaše potreby

By on 20 júna, 2023 0 351 Views

V súčasnosti existuje na trhu veľké množstvo typov váh, ktoré sa využívajú v rôznych oblastiach – od domácností cez priemyselné prevádzky až po laboratóriá. Medzi tieto zariadenia patria aj plošinové váhy, ktoré sú obzvlášť užitočné pre meranie ťažších predmetov a nákladov. V tomto článku sa pozrieme na to, ako pri výbere plošinových váh nešliapnuť vedľa.

Ako fungujú plošinové váhy?

Plošinové váhy sú zariadenia, ktoré slúžia na meranie hmotnosti predmetov umiestnených na ich plošine. Ich hlavnou súčasťou je pevná a stabilná plošina, na ktorú sa umiestňuje vážený objekt. Pod plošinou váhy sú umiestnené snímače hmotnosti, ktoré dokážu presne určiť hmotnosť predmetu.

Hlavné vlastnosti plošinových váh

1. Váživosť

Váživosť plošinovej váhy je jedným z najdôležitejších parametrov pri výbere takéhoto produktu. Na trhu nájdete plošinové váhy s nosnosťou od niekoľkých kilogramov až po niekoľko ton. Pri výbere váhy je dôležité zohľadniť vaše konkrétne potreby a zvoliť takú váživosť, ktorá bude zodpovedať vašemu sortimentu.

2. Dielik (presnosť)

Dielik plošinovej váhy označuje najmenšiu zmenu hmotnosti, ktorú dokáže váha zobraziť. Nielen pri plošinových váhach platí, že čím je vyššia maximálna váživosť, tým je vyšší aj jej dielik. Napríklad pri váživosti 150kg je dielik 20g a pri 1500kg je dielik 500g (tieto dieliky platia pre technologické váhy). Pri obchodných váhach (váhy, ktoré sa používajú pri obchodnom styku) je dielik odlišný.

3. Veľkosť plošiny

Veľkosť plošiny je ďalším dôležitým parametrom pri výbere váhy. Plošinové váhy sú dostupné s rôznymi veľkosťami plošín, od malých plošín až po veľké, pre meranie ťažších predmetov alebo nákladov. Pri výbere veľkosti plošiny zohľadnite veľkosť a tvar predmetov, ktoré na váhu budete umiestňovať.

4. Materiál plošiny

Materiál plošiny môže ovplyvniť životnosť váhy a jej odolnosť voči opotrebeniu. Bežne sa používajú oceľové plošiny, ktoré sú odolné voči korózii a mechanickému poškodeniu. Povrch plošín býva zväčša ešte upravený náterom, ktorý zvýši jej odolnosť. Pre chemicky agresívne alebo vlhké prostredie je vhodné zvoliť špeciálny materiál, napríklad nerezovú oceľ.

5. Funkcie a príslušenstvo

Mnohé plošinové váhy ponúkajú okrem základných funkcií váženia a tarovania aj dodatočné funkcie ako napríklad, automatické vypnutie, kontrolné váženie či možnosť pripojenia k počítaču alebo tlačiarni. Pri výbere váhy zvážte, aké funkcie budete potrebovať a či sú pre vás dôležité.

Ako si vybrať správnu plošinovú váhu?

Nie všetky plošinové váhy sú vhodné do každého prostredia. Ak pracujete v prostredí s nebezpečenstvom výbuchu, mali by ste hľadať váhy do ATEX prostredia, ktoré disponujú potrebnými certifikáciami pre prácu v tomto prostredí.

Plošinové váhy sú užitočným nástrojom pre meranie hmotnosti rôznych predmetov a nákladov. Pri výbere tej správnej váhy sa zamerajte na vaše individuálne požiadavky a potreby, aby ste si vybrali zariadenie, ktoré vám bude slúžiť čo najlepšie. Dúfame, že tento sprievodca vám pomôže pri rozhodovaní o kúpe plošinovej váhy a že sa pri jej výbere nepopálite.