Výhody a nevýhody podnikania a práce z domu

By on 8 novembra, 2022 0 614 Views

Aké sú výhody a nevýhody práce z domu? V čom je lepší home office? Čo je na teleworkingu najnáročnejšie?

Podnikanie a práca z domu má svoje výhody ale i nevýhody. V dnešnom článku sa pozrieme na to, čo vám takzvaný teleworking môže ponúknuť a v čom môže byť náročnejší než práca v spoločnom kolektíve.

Výhody

Nemusíte dochádzať

To, že nemusíte za prácou cestovať, vám ušetrí nielen financie, ale aj čas. A aj kopec stresu.

Väčšia flexibilita

Práca z domu vám dáva možnosť vybrať si čas, kedy sa vám najlepšie pracuje, kedy ste najviac produktívny alebo kedy máte najväčší kľud a môžete sa sústrediť.

Menej rozptýlenia

Aj pri práci z domu je veľa vecí, ktoré vás môžu rozptyľovať, no je ich menej ako pri bežnej práci v spoločnej kancelárii. Nerozptyľujú vás kolegovia, hluk, či telefonáty. Navyše, veci ktoré vás doma rozptyľujú, máte pod svojou kontrolou.

Menej stresu

Práca z domu je menej stresujúca, mieru stresu si určujete sami.

Zladenie pracovného a súkromného života

Pri práci z domu je jednoduchšie nájsť tú správnu rovnováhu medzi pracovným a rodinným životom. Nemusíte cestovať a rodine sa môžete venovať v čase, ktorý si sami určíte.

Lepšie pracovné prostredie

Pri práci z domu si pracovné prostredie môžete vytvoriť podľa svojich predstáv. Domácu kanceláriu si zariadite podľa svojich potrieb, prostredie bude isto krajšie a tichšie.

Nevýhody

Disciplína

Práca a podnikanie z domu vyžaduje veľkú mieru sebadisciplíny. Musíte sa prinútiť každé ráno vstať a sústrediť sa na prácu a pre niektorých ľudí to môže byť náročnejšie, než sa na prvý pohľad zdá.

Osamelosť

Ak pracujete z domu, musíte rátať s nižšou mierou socializácie. Obmedzený kontakt s inými ľuďmi môže byť po čase veľmi frustrujúci.

Pracovná doba

Pri práci z domu je niekedy ťažšie prestať pracovať a ukončiť svoju „pracovnú dobu“. Ľudia podnikajúci z domu majú tendenciu pracovať viacej.

Menej životného priestoru

Ak si doma zriadite svoju pracovnú kanceláriu, musíte obetovať časť bežného priestoru, ktorý ste využívali pre bežný život.

Ťažšie nadväzovanie kontaktov

Ak pracujete z domu, udržiavanie bežného kontaktu s ostatnými kolegami alebo klientmi je náročnejšie než pri práci, v ktorej ste s ostatnými v priamom kontakte.

Menej sa naučíte

Pri bežnej práci v kolektíve sa každý deň učíte niečo nové a odovzdávate si navzájom poznatky či skúsenosti. Práca z domu vyžaduje väčšie úsilie pri vzdelávaní.

Rozptýlenie

Ak pracujete doma, kde sú stále prítomní ostatní členovia domácnosti, najmä deti, môže byť veľmi náročné sústrediť sa na prácu.

Pracujete či podnikáte z domu? Čo považujete za najväčšiu výhodu vy? A čo vás najviac obmedzuje pri práci z domu? Napíšete nám do diskusie pod článkom.