7 módnych prešľapov pri príchode na pohovor

By on 15 novembra, 2022 0 1704 Views

Hľadanie práce a pracovný pohovor patria k najstresujúcejším udalostiam, s ktorými sa vo svojich životoch stretávame. Na budúceho zamestnávateľa sa snažíme urobiť dojem a získať prácu svojich snov. Pri všetkej tej snahe si často neuvedomujeme, že niektoré veci robíme zle a to sa nám na pohovoroch stáva osudným. Prečítajte si 7 módnych prešľapov pri príchode na pohovor, snažte sa im vyhnúť a zažiarte.

1 Výber oblečenia prispôsobte pozícii, na ktorú ste sa prihlásili

Sú pozície, ku ktorým sako a slušné nohavice jednoducho patria. Či sa vám to páči alebo nie. V niektorých firmách je stanovený prísny dress code, ktorý musia zamestnanci dodržiavať. Bez výnimky. S firemnou kultúrou spoločnosti, v ktorej sa uchádzate o pracovnú pozíciu, sa oboznámte ešte skôr, ako v deň pohovoru prekročíte prah budovy danej firmy. Predídete nepríjemnému pocitu z toho, že vyzeráte úplne inak ako všetci ostatní a nepoddáte sa presvedčeniu, že nie ste na správnom mieste. Oblečenie vám môže dodať sebavedomie, ale vie vás oň aj pripraviť. Vy ste pánom situácie. Nedovoľte mu to.

2 Pekne sa obliecť nie je všetko

Idete na pohovor. Nejdete okolo len tak náhodou. Máte jasný cieľ. Tromfnúť ostatných uchádzačov a získať prácu, ktorú firma ponúka. Dajte svojim zovňajškom jasne najavo, že o pracovnú pozíciu máte skutočne záujem. Prvý dojem druhýkrát neurobíte. Napriek tomu, že máte zaujímavý životopis a bohaté skúsenosti, nedbalým zovňajškom môžete všetko pokaziť. Oblečenie, v ktorom sa na pohovor vyberiete, musí byť čisté, pekne vyžehlené a bez viditeľného poškodenia. Pri zovňajšku nehovoríme len o oblečení. Mastné vlasy, neupravené nechty a stopy po raňajkách v strapatej brade či fúzoch nikoho neohúria. Keď po vás v miestnosti ostane nepríjemná pachová stopa, určite si vás každý zapamätá, akurát, že nie tak, ako by ste chceli.

3 Dámy, vyzývavé oblečenie nechajte doma

Na pohovore máte ohúriť svojimi vedomosťami a skúsenosťami, nie odvážnym výstrihom, mini sukňou a topánkami s najvyššími podpätkami, aké ste v obchode našli. Vyzeráte v tom výborne. Nikto vám to neberie, ale na pohovor si oblečte niečo striedmejšie.

Klasika v podobe bielej košele a čiernej sukni nad kolená nikdy nič nepokazí. Nie, nechodia tak oblečené len čašníčky. Správne zvolený strih a doplnky dodajú na prvý pohľad obyčajnému outfitu to, čo vás od ostatných odlíši. Buďte šik a ukážte, že bežné oblečenie viete nosiť inak ako všetci ostatní a práve tým na seba upozornite. 

4 Na pohovore ako zo škatuľky

Páni, košeľa s krátkym rukávom nie je vhodná, ani keď je vonku veľmi horúco. Košeľa s dlhým rukávom pôsobí oveľa profesionálnejšie a biznis štýlu dodáva ten správny šmrnc. Farebné košele si nechajte na iné príležitosti. Jemným pásikom na košeli nič nepokazíte. Práve naopak. Budete pôsobiť energickejšie. Manžetové gombíky viac ohúria pri spoločenských udalostiach. Na pohovor sa nehodia. Biele ponožky do obleku nepatria. Nezabúdajte, že keď zohnete kolená alebo prekrížite nohu cez nohu, nesmie vám spod nohavíc vykúkať obnažená noha. Nohavice a ponožky majú byť dostatočne dlhé na to, aby nohy z každej strany zakryli  a aby ste sa tomuto faux pas na pohovore vyhli. Na nohy si obujte kvalitné kožené topánky. Žiadne šľapky, sandále a tenisky.

5 Nehýrte farbami. Nejdete na kolotoč, či do cirkusu

Medzi módne prešľapy, s ktorými si to na pohovore môžete pokaziť patria aj príliš výrazné farby a vzory. Pestrofarebné košele s papagájmi sú pohodlné a zábavné, ale patria na pláž. Pri výbere oblečenia na pohovor stavte na neutrálne farby, ktoré sa medzi sebou nebijú.

Upútať ste prišli skúsenosťami a vedomosťami, nie oblečením, ktoré pôsobí rušivo. Tričká s výraznou potlačou a nápismi, ktorým nerozumiete, patria do rovnakej kategórie. Môže sa stať, že na pohovore stretnete človeka, ktorý nápisu rozumie. Prevedenie je pekné, ale význam za veľa nestojí. Sympatie vám to odoberie ešte skôr, ako otvoríte ústa. Potencionálny zamestnávateľ to môže brať ako signál, že si informácie, s ktorými prichádzate do styku neoverujete.

6 V prirodzenosti je krása

Na pracovný pohovor sa treba upraviť. To je fakt. Ale aj tu platí, že všetkého veľa škodí. Dámy, výrazný make-up a doplnky si šetrite na posedenie s priateľmi.

Decentný make-up, ktorým zakryjete nedostatky a zvýraznite svoju prirodzenú krásu postačí. Pôsobí prirodzene a dodá vám potrebnú sebadôveru.

To isté platí pre doplnky. Hrubé zlaté reťaze nechajte žiariť na ulici. Vymeňte ich za niečo jemnejšie. Retiazka s obľúbeným príveskom, pekné náušnice a hodinky nepatria k módnym doplnkom, ktoré ohúria, ale dokonale zvýraznia vašu prirodzenosť, nežnosť a eleganciu. 

7 Nedovoľte im pokaziť celkový dojem

Na výbere oblečenia a zovňajšku ste si dali extrémne záležať a vyzeráte naozaj výborne. Nepokazte si to doplnkami, ktoré používate denne, ale zvýšenú pozornosť im nikdy nevenujete. Popraskaný opasok s vyťahanými dierkami v nohaviciach nevyzerá dobre, ani keď má pracku z rýdzeho zlata.

Peňaženku z vrecka vytiahnete, len keď idete niečo zaplatiť. Na pohovore ju určite potrebovať nebudete. Neriskujte. Čo keď sa im zapáčite natoľko, že vás budú chcieť zamestnať hneď? Občiansky preukaz a preukaz poistenca máte kde? V peňaženke! Peňaženky sú podceňované doplnky, ktoré dokážu zničiť celkový dojem.

Starostlivo ste ho budovali a tak rýchlo ho môžete zbúrať. Kožené peňaženky sú výborným doplnkom pre každého, nielen elegantného muža, ktoré doplnia aj estetickú stránku vášho outfitu.

Na zovňajšku ste si dali extra záležať. Verte, že to zvládnete a vaša snaha vyzerať čo najlepšie určite nevyjde nazmar. Držíme prsty!

 

Foto: Budchlap.sk 

 

Pohovor sa začína, keď prekročíte prah budovy. Tu sú 4 chyby, ktorým sa treba vyhnúť – Forbes

Ako sa obliecť na pohovor? (dennikn.sk)

Ako sa má muž obliecť na pohovor – Budchlap.sk

15 things you should avoid in a job interview (michaelpage.at)

26+ Biggest Interview Mistakes (To Avoid in 2022) (novoresume.com)

Welche Kleidung fürs Vorstellungsgespräch? – Businessfrau

Das passende Hemd für das Vorstellungsgespräch | Modern-Dress