- Home
- Rady a tipy
- Ako a prečo baliť ekologicky?
Ako a prečo baliť ekologicky?
Už ste si určite niečo zakúpili online. V akom balení vám tovar dorazil? Vezmime si ako príklad nejaký kúsok oblečenia. Zväčša je zabalený v plastovom vrecku a posielaný v plastovej obálke. Po rozbalení skončí tento plast, v tom lepšom prípade, v triedenom odpade. V tom horšom putuje do smetného koša a na skládku. Ide to však aj inak! Ak ste majiteľom e-shopu, možno sa inšpirujete, ako posielať tovar v ekologickejšom balení.
Prečo baliť ekologicky a používať udržateľné materiály?
V prvom rade preto, že je nutné brať ohľad na našu planétu. Že je nadmerná produkcia plastov a odpadu dlhodobý problém, je vám zrejme jasné. No v posledných rokoch, najmä v čase pandémie, čoraz viac ľudí nakupuje online. A preto rastie aj množstvo odpadu. Tak kedy začať, ak nie teraz?
Aj firma tým však môže získať. Ak už nič iné, tak aspoň lepší pocit. No ekologické balenie môže pozitívne vplývať aj na imidž firmy. Minimálne medzi zákazníkmi, ktorým ekológia tiež nie je ukradnutá.
A napokon preto, že je to jednoduché! V mnohých prípadoch sa ani nemusí jednať o veľkú a finančne náročnú zmenu. Pri niektorých tovaroch stačí len vymeniť plastové obálky za papierové. Tak prečo to neurobiť, ak je to také jednoduché?
Aké sú možnosti ekologického balenia
Myslíte si, že budete musieť nakupovať drahé recyklovateľné obaly? Vôbec to tak nemusí byť. Aké sú vaše možnosti?
- Použiť už použité. Obaly, v ktorých vám doručí tovar dodávateľ, určite nemusia putovať do koša. Použiť ich môžete na opätovné zabalenie a odoslanie objednávok. Alebo, ak sú tieto obaly znehodnotené, môžete ich rozstrihať (v prípade kartónu) a použiť ako vnútornú výplň balíkov. Opakovane sa dajú používať nielen kartóny, ale napríklad aj bublinkové fólie.
- Kompostovateľné obaly. Pokiaľ ide o kompostovateľné obaly, tie sú vyrábané tak, aby sa rozpadli v kompostovacom zariadení. To znamená, že zákazníci ich musia vhodiť do správnej nádoby na odpad. Okrem toho, že takýto obal použijete na zabalenie tovaru, mali by ste zákazníka aj informovať o tom, ako ho zlikvidovať.
- Recyklovateľné obaly. Aj keď je pravda, že niektoré druhy plastov sú recyklovateľné, predsa len je lepšie sa im vyhnúť, ak existuje taká možnosť. Ak už používate plasty, mali by mať uvedené recyklačné číslo, aby bolo možné ho správne recyklovať. U niektorých tovarov je však možné vymeniť plastové obaly napríklad za sklenené.
- Dôraz na recyklovaný papier. Ideálnou voľbou je recyklovaný papier, ktorý zaťažuje životné prostredie v najmenšej miere. Skvelým riešením je aj papierová lepiaca páska. Ako vnútornú výplň môžete pokojne použiť staré znehodnotené obaly, noviny, reklamné letáky alebo skartovaný papier.
Príklady, že to skutočne ide aj ekologicky
O tom, že takýto spôsob balenia nie je vôbec náročný a v praxi sa dá ľahko použiť, presvedčilo už mnoho úspešných e-shopov. Napríklad jedno z najväčších slovenských kníhkupectiev využíva recyklované obaly už od začiatku svojho pôsobenia.
Za zmienku stojí určite aj e-shop roka 2016 v kategórii kozmetika – Bionatural. Kladie dôraz na obaly, ktoré sú z recyklovateľných materiálov, sú kompostovateľné alebo sklenené a opätovne použiteľné. Svoje produkty balí Bionatural.sk do recyklovaného papiera a ako výplň používa už použité obaly, v ktorých dostáva tovar od dodávateľa. Navyše, tento e-shop kladie dôraz aj na ekologickosť produktov, ktoré predáva.
Tak čo, pridáte sa aj vy? Skúste aspoň pouvažovať o tom, či aj vy nemôžete zasielať svoj tovar v ekologickom balení.