Ako zarobiť na internete? Píšte recenzie, natáčajte videá + ďalšie tipy

By on 10 novembra, 2022 0 2596 Views

Zarábať v roku 2022 na internete nie je žiadny svetoborný objav. Existuje veľa možností, ktoré pre ľudí predstavujú pasívny či dokonca primárny zdroj príjmu. Áno, cez internet sa dajú zarobiť peniaze, ktoré vás dokážu živiť. Obrovskou výhodou je, že na internete môže zarábať každý a stačí si len vybrať správny spôsob, ktorému sa bude ochotne venovať. A ktoré spôsoby sú pre zárobok na internete najlepšie?

Dôležité je úvodom vysvetliť, že zarábanie na internete nie je kúzlo a neexistuje zázračný tip, ktorý vám zarobí už po pár minútach. Je na vás či si na internete chcete privyrobiť alebo zarábať reálne peniaze, ktoré vás budú živiť. Aj táto forma zárobku si vyžaduje čas, prácu a trpezlivosť. Učiť sa novým veciam a občas sa pripraviť aj na fázy, kedy sa bude dariť menej. A čo je rovnako alebo možno viac dôležité, orientujte svoju pozornosť na veci, ktoré skutočne zarábajú a ideálne vás aj bavia.

Písanie recenzií a článkov

Copywriting alebo autorská redaktorská činnosť je jedným zo spôsobov zarábania na internete, kde reálne vzniká priestor budovať skutočný online biznis. Písanie pre recenzné portály, online magazíny, reklamné agentúry či iné webové projekty je veľmi populárne. S písaním súvisí tvorba článkov na rôzne témy, písanie recenzií, otextovanie webových stránok, tvorba PR textov a mnoho iného. Kvalitného obsahu na internete nie je naozaj nikdy dosť. Písanie by vás však malo baviť. Ide o činnosť, ktorú sa dá naučiť, dôležité je ovládať gramatiku, štylistiku a chýbať by nemala ani dávka kreativity. Následne tieto schopnosti môžete speňažiť.

Tvorba videí – Youtube

Byť youtuberom je dnes snom mnohých detí. YouTube je nepochybne platforma, ktorá dokáže poskytnúť zaujímavé možnosti pre zárobok. Založenie si YouTube kanálu zaberie pár minút. Dôležitý je však opäť obsah – nový, zaujímavý, hodnotný, originálny či dokonca vtipný. V kombinácii obrazu a zvuku je možností viac ako dosť. Dôležité je myslieť na oblasť či oblasti, ktorým sa bude váš YouTube kanál venovať. Potrebné je analyzovať, kde je potenciál veľkého počtu pozretí, priestor pre spolupráce či umiestňovanie reklám. Dôležité je udržiavať trendy alebo ich udávať. To sa však týka viacerých oblastí zarábania na internete. Rátať treba s tým, že nič nejde okamžite.

TIP: Ak už dokážete tvoriť a strihať videá, máte k dispozícii ďalšiu zručnosť, ktorú môžete speňažiť. Tvorba videí a ich strihanie vám môžu zabezpečiť príjem, ktorý vás dokáže živiť. Je tu navyše priestor svoje služby ponúkať firmám, grafickým štúdiám i širokej verejnosti.

Založte si vlastný blog

Blogovanie bola činnosť, ktorá prichádzala spolu s nástupom internetu. No až neskôr sa našiel efektívny spôsob, dokonca niekoľko spôsobov, ktorými sa dá blogovaním zarobiť. Základom je založenie si blogu a budovanie jeho autority. Zo začiatku ide primárne o to, aby ste tvorili kvalitný obsah, ktorý baví vás a dokáže zaujať aj iných. Najpopulárnejšie sú dnes travel blogy – dôvod je ten, že cestovanie ľudom prináša nové poznanie, zážitky a s ním sú prepojené rôzne iné segmenty, kde je opäť potenciál pre spolupráce a tým aj zvyšovanie zárobku. Zaujímavé sú však aj iné oblasti – šport/fitness, varenie, móda či lifestyle.

Na blogu môžete časom publikovať aj propagačné články či umiestňovať reklamy. Podstatou je získavanie návštevnosti a relevantnosti. Zarábať možno aj na prémiovom obsahu, ktorý návštevníkom blogu spoplatníte. Priestor zarábať je aj pri odporúčaní rôznych produktov/služieb (affiliate kampane) alebo predajom e-bookov či dokonca tipov a rád, ktoré viete návštevníkom ponúknuť za finančnú odmenu.

Doučovanie a tvorba online kurzov

Čoraz viac populárny model nadobúdania nových vedomostí, mimo školy, sú práve online doučovania a online kurzy. Ak máte v hlave vedomosti, ktoré dokážete predať, toto je spôsob, ktorým si dokážete zabezpečiť, minimálne, dobrý extra príjem. Ak dobre ovládate cudzie jazyky, matematiku, fyziku, chémiu a máte schopnosť naučiť to iných, registrujte sa na portály, kde takéto služby ponúkajú. Druhým spôsobom, ak viete robiť webové stránky, strihať videá alebo dokážete ľuďom ponúknuť rôzne poznatky a naučiť ich nejakej zručnosti – reklama, podnikanie, účtovníctvo a pod., vytvorte si online kurz, ktorý spoplatníte.

Tvorba webstránok

Táto činnosť si vyžaduje nejakú tú zručnosť a prax, no tvorba webových stránok na zákazku dokáže veľmi slušne vynášať. Dostupných je množstvo návodov a workshopov, ktoré vám dávajú príležitosť naučiť sa, ako tvoriť webstránku a vôbec sa netreba báť, že musíte byť špičkový programátor. Ak si zákazník objedná webstránku na mieru, dokážete splniť jeho očakávania a ochotne vám zaplatí. Taktiež je tu možnosť tvoriť webstránky do zásoby a následne ich predávať.

TIP: Vytvorením webstránky vzniká priestor na to, aby ste na stránke mohli umiestňovať obsah a propagovať či odporúčať iné produkty a služby. Ak má web dobrú návštevnosť je tu možnosť využívania affiliate marketingu a kampaní, kedy za odporúčanie môžete získavať provízie z preklikov na iné weby alebo z nákupov odporúčaných produktov/služieb.

Efektívny dropshipping

Ak nemáte kapitál na to, aby ste mohli prevádzkovať vlastný eshop, alternatíva je práve dropshipping. Na svojej stránke ponúkate a odporúčate produkty iných predajcov. Tovar však nevlastníte, neskladujete ani ho priamo nepredávate. Samotné produkty po objednávke doručuje predávajúci. Na vás je len propagácia a vybavovanie dotazov zákazníkov. Vaša odmena je založená na rozdiele veľkoobchodnej a maloobchodnej ceny. Prípadne sa s predajcom stanoví výška provízie z predaja.

Bonusový tip – staňte sa freelancerom

Doba internetu ponúka možnosť mladým i starším predávať svoje služby online. Existujú platformy, kde môžete umiestňovať svoje inzeráty a ponúkať ich iným ľuďom či firmám. Ak teda viete písať články, prekladáte texty, striháte videá, spravujete sociálne siete, doučujete alebo ponúkate konzultácie, staňte sa freelancerom. Ste tak podnikateľom a zamestnancom zároveň, no viete si vyberať, ktoré zákazky vezmete, ktoré nie, kedy ich budete robiť, koľko a za akú odmenu.