Ako získať financie na podnikanie

By on 14 novembra, 2022 0 1255 Views

Ako zohnať peniaze na podnikanie: 8 tipov pre financovanie začiatku podnikania.

Povedzme si to na rovinu – zohnať financie na začiatok podnikania nie je ľahké. Niektorí ľudia vám dokonca budú tvrdiť, že je to priam nemožné. Predstavíme vám niekoľko tipov ako získať financie pre štart podnikania. Niektoré možnosti sú určené pre tých, ktorí ešte nezačali podnikať a stále sú zamestnaní – áno, ako zamestnanec získate financie omnoho jednoduchšie. Iné tipy môžete využiť aj keď už podnikáte.

1. Pôžička z banky

Tradičnou cestou ako získať financie na podnikanie, je bankový úver. Rovnako tradičné ale je, že ako začínajúcemu podnikateľovi vám žiadna banka úver len tak ľahko neposkytne. A to najmä v prípade, ak nemáte žiadne vlastné financie.

Preto odporúčame požiadať o úver vo vašej banke ešte predtým, než dáte výpoveď v zamestnaní a začnete podnikať. Ako sme už spomenuli, ako zamestnanec získate bežný úver bez problémov. Bez ručiteľa môžete získať úver vo výške niekoľko tisíc EUR. Ak ste teda rozhodnutý pustiť sa do podnikania, vybavte si úver v banke ešte predtým, než opustíte zamestnanie.

2. Kreditná karta

Kreditná karta je pri rozumnom používaní vhodný finančný nástroj pre podnikateľa. Kreditnú kartu môžete využiť na hradenie súkromných údajov v podnikaní bez toho, aby ste každú jednu položku museli uvádzať v účtovníctve (to najmä v prípade, ak používate iba jeden bankový účet – aj na podnikanie, aj na súkromné účely).

Výhodou kreditnej karty je bezúročné obdobie, počas ktorého môžete využívať požičané peniaze bez úroku (väčšinou 30-50 dní). Z kreditnej karty môžete uhradiť nákup zariadenia pre vaše začínajúce podnikanie, prípadne vybrať hotovosť z bankomatu (pri výbere hotovosti väčšinou banky neposkytujú bezúročné obdobie). Mesačne potom budete splácať kartový úver vo výške 5-10% z vyčerpanej sumy.

Kreditná karta je ďalší úverový nástroj, ktorý získate jednoduchšie ako zamestnanec než živnostník. Ako zamestnaný môžete bez problémov získať kreditnú kartu s úverovým rámcom vo výške niekoľko tisíc EUR. Začínajúcemu podnikateľovi vydá kreditnú kartu len máloktorá banka. Takže opäť rada: vybavte si kreditnú kartu predtým, než opustíte zamestnanie a začnete podnikať.

3. Povolené prečerpanie

Povolené prečerpanie je úverový produkt od banky, ktorá vám umožní „ísť do mínusu“ na vašom účte. Výška povoleného prečerpania závisí od vašich doterajších príjmov, ale môže dosahovať aj niekoľko tisíc EUR. Aj túto možnosť je potrebné využiť ešte pred tým, než opustíte vaše zamestnanie a pustíte sa do podnikania.

4. Príspevok na podnikanie

Ďalšou možnosťou získania prostriedkov je príspevok na podnikanie. Ten je však určený len pre tých, ktorí sú aspoň tri mesiace evidovaní na úrade práce ako nezamestnaní. Jeho výška závisí od miesta vášho bydliska, resp. od kraja, v ktorom sa nachádza váš úrad práce. Maximálna výška príspevku je okolo 3700 EUR. Príspevku na podnikanie z úradu práce (presnejšie ide o príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť) sa venujeme v samostatnom článku Ako získať príspevok na podnikanie.

5. Od rodiny alebo kamarátov

Jednou z ciest ako získať peniaze na podnikanie, je požičať si od rodiny alebo kamarátov. Tí vám môžu poskytnúť aj lepšie podmienky než banka – nižší úrok, dlhšiu splatnosť, nepravidelné splácanie, atď. Váš rodinný príslušník alebo kamarát vás pozná lepšie ako vaša banka a ak vám dôveruje, získanie financií bude jednoduchšie ako v banke. Ale aj pre získanie financií na podnikanie od známych či rodiny je vhodné mať vypracovaný biznis plán, ktorý im môžete prezentovať a ktorým podporíte dôveryhodnosť vášho podnikania.

Nevýhodou pôžičky od rodiny alebo kamarátov je, že sa môžete cítiť pod väčším tlakom, a to najmä v prípade, ak sa vášmu podnikaniu nebude dariť.

V každom prípade odporúčame spísať zmluvu o pôžičke a overiť je notárom. Vyhnete sa tak možným nepríjemnostiam a prípadným hádkam s rodinou či známymi.

Financie od rodiny môžete získať ako bežnú pôžičku, alebo ako investíciu. Ako investor môže váš známy či člen rodiny vstúpiť do vašej novej spoločnosti s ručením obmedzením ako spolumajiteľ (spoločník), prípadne ako tichý spoločník. V prípade takejto investície bude váš rodinný príslušník či známy podstupovať rovnaké riziko ako vy – teda ak sa vášmu podniku nebude dariť, môže prísť o svoje investované peniaze. Viď jeden z ďalších bodov o tichom spoločníkovi.

Rizikom v prípade pôžičky od rodiny či známeho je, že sa vám môžu snažiť miešať do vášho podnikania. To je však úplne nežiaduce a musíte to s nimi vydiskutovať ešte pred prijatím pôžičky. Druhým rizikom je, že sa v prípade neúspechu podnikania môžu pre požičané peniaze pokaziť vaše dobré vzťahy.

Vždy sa vopred s rodinnými príslušníkmi či kamarátmi dohodnite na výške pôžičky, na úroku a dobe pôžičky. Všetko dajte na papier a zmluvu o pôžičke uzavrite písomne.

6. Pôžička z nebankových inštitúcií

Požičať si financie na štart podnikania od nebankových inštitúcií (napríklad aj formou online pôžičky) je jednou z posledných možností, ktoré by ste mali zvážiť. Vzhľadom na nevýhodné podmienky týchto úverov (neprimerane vysoký úrok, drastické opatrenia v prípade nesplácania úveru) zvážte túto možnosť len v takom prípade, ak ste si istý rýchlou návratnosťou vášho podnikania. Nebankové inštitúcie vám požičajú financie aj v prípade, že ste už SZČO (narozdiel od bánk), no za veľmi nevýhodných podmienok. Buďte pri tomto spôsobe financovania veľmi obozretní a využite ho až na poslednom mieste.

7. Predaj majetku

Ak sa poobzeráte po vašom dome a byte, môžete zistiť, že máte veľa vecí, ktoré nevyužívate a ku svojmu životu ich  vlastne ani nepotrebujete. Na dvore vám parkuje nepojazdné auto, v garáži stojí už dva roky nepoužívaný bicykel, v spálni sa na stacionárnom bicykli váľajú šaty, v šuflíku leží nepoužívaný digitálny fotoaparát, v pivnici máte odložené desiatky kníh, v toaletnom stolíku ležia šperky, ktoré ste nikdy nenosili a pod.

Všetky tieto veci môžete predať cez aukčné servery na internete, v bazároch, v antikvariátoch atď. Aj keď za predané veci nezískate obrovské peniaze, aj menšia suma môže pomocť pri štarte podnikania.

8. Tichý spoločník

Tichý spoločník je osoba, ktorá investuje do vášho podnikania. Nepodieľa sa na riadení vašej firmy, ale má právo nahliadať do účtovných uzávierok, firemných dokladov a pod. O vklade financií do vášho podnikania sa s tichým spoločníkom podpisuje zmluva o tichom spoločenstve. Tichý spoločník má vopred dohodnutý podiel zo zisku vašej firmy. Pre neho je to zaujímavá možnosť investície a pre vás možnosť získania financií na podnikanie. Tichý spoločník ale nesie rovnaké riziko ako vy – ak sa vášmu podnikaniu nebude dariť, ani tichý spoločník nedostane podiel na zisku a môže o svoje investované peniaze prísť.

Tichý spoločník môže byť niekto z vašich známych, niekto z rodiny alebo úplne cudzí človek, ktorého zaujme váš podnikateľský plán. Dobre spracovaný podnikateľský plán je absolútnou nevyhnutnosťou pre získanie tichého spoločníka do vašej novej firmy.

Máte ďalšie tipy ako získať financie na podnikanie? Aké sú vaše skúsenosti so zháňaním peňazí na štart podnikania? Akým spôsobom ste získali financie pre podnikanie vy? Napíšte nám vaše skúsenosti do diskusie pod článkom!