• Home
  • Rady a tipy
  • Odstúpenie od zmluvy pri predaji tovaru na mieru a na zákazku

Odstúpenie od zmluvy pri predaji tovaru na mieru a na zákazku

Avatar photo By on 6 novembra, 2022 0 6939 Views

Nie je vám jasné, kedy (ne)môžete odstúpiť od zmluvy v rámci predaja tovaru na mieru či na zákazku? Ak aj vy v tom máte poriadny guláš, prinesieme vám o čosi viac svetla do tejto problematiky. Veríme, že odteraz v tom budete mať tak jasno, ako ešte nikdy.

Na odstúpenie od zmluvy máte 14 dní

V prípade, že pri vašom tovare sa uvádza, že tovar je vytvorený na objednávku, vy ako zákazník máte právo na jeho vrátenie do 14 dní. Môžete tak urobiť odo dňa, kedy ste si tovar prevzali. Rovnako platí, že tento tovar môžete vrátiť bez udania dôvodu. Nezáleží ani na tom, či daný tovar na sklade je alebo nie.

Zákazníkovi je automaticky pridelené právo na odstúpenie od zmluvy a vrátenie tovaru bez bližšej špecifikácie dôvodu. Dôležitým bodom je aj skutočnosť, že zákazník môže odstúpiť od zmluvy, a to kedykoľvek predtým, než preberie tovar.

Aj tovar na zákazku má totožnú rovnicu. 

Ponuka tovaru v e-shope

V rámci predaja tovaru na e-shope má každý zákazník právo na vrátenie tovaru bez špecifikácie dôvodu. 

Platí to aj v okamihu, ak má e-shop v ponuke obsiahnuté dostupné možnosti daného tovaru, kde si môžete zvoliť:

  • farbu tovaru
  • rozmery
  • veľkosť.

Pri tovare na objednávku, ktorý je vytvorený až po objednávke od zákazníka, hovoríme o štandardnej ponuke konkrétneho e-shopu. V tomto prípade má zákazník nárok na vrátenie tovaru.

V ktorých prípadoch nemôžete odstúpiť od zmluvy?

V rámci zákona o ochrane spotrebiteľa sú prípady, kedy nemôžete vyžadovať odstúpenie od zmluvy. Znamená to, že nemáte nárok na odstúpenie bez udania dôvodu do stanovenej lehoty 14 dní. Ide o tovar na mieru

Objednávka tovaru vytvoreného na mieru bola vyhotovená na báze špecifických požiadaviek zákazníka, prípadne bol tovar určený pre jedného spotrebiteľa. V tejto situácii nie je možné odstúpenie od zmluvy.

Zdroj: unsplash.com

Kedy ide o tovar vyrobený na mieru?

Pomôcť vám môže nasledovný príklad. Ak v e-shope narazíte na dvere s výškou 190 cm, no vy potrebujete dvere, ktoré budú mať aspoň 198 cm, ale nenájdete ich v ponuke, zrejme budete skleslí. Predajca vám ale vyhovie a vyrobí dvere presne pre vás. V tomto prípade ide o tovar na mieru.

Platí to aj v momente, ak niekto ponúka šitie oblečenia na zákazku. Predajca totiž ušije oblečenie presne na miery zákazníka.

V ktorom prípade nejde o tovar vyrobený na mieru? Ak má predajca pri dverách s výškou 190 cm uvedený údaj, že ich dodá aj vo výške 198 cm. Platí to aj v prípade, ak predajca ponúka tovar, v rámci ktorého je možné kombinovanie parametrov výrobku. 

Vedeli ste, že…

… mnohým ľuďom nie je jasné, kedy ide o tovar na mieru a kedy nie? Osoba, ktorá prevádzkuje e-shop, vám nemôže zamietnuť právo na odstúpenie od zmluvy len preto, že je pri výrobku uvedené „na mieru”. 

Z občianskeho zákonníka jasne vyplýva, že v prípade nejednoznačností, kedy tovar patrí pod výnimku z nároku na odstúpenie od zmluvy, ste vy ako kupujúci vo výhode. SOI sa v tomto prípade pridá na vašu stranu. Ak predajca ponúka tovar označený ako tovar na zákazku a odmieta prijať odstúpenie od zmluvy, hrozia mu sankcie.

Výrobok, ktorý bol vyrobený v rámci individuálnych potrieb zákazníka

Ide o tovar, ktorý predajca nemá v ponuke, no klient môže požiadať o jeho prípadnú zmenu. Ak predajca ponúka čierne nohavice, no vy sa ho spýtate, či by vám mohol vyrobiť zelené, ktoré nemá v ponuke, ide o produkt podľa individuálnych požiadaviek.

Ani v tomto prípade nemôže zákazník odstúpiť od zmluvy do 14 dní od doručenia tovaru bez udávania dôvodu. Odlišnou situáciou je, ak máte v ponuke čierne nohavice a je pri nich uvedené, že je možné ich dodať aj v zelenej farbe. Vtedy má zákazník právo na vrátenie tovaru.

Výrobok, ktorý je určený výhradne pre jediného zákazníka

Ide o produkt, ktorý je určený iba pre jedného klienta. Daný výrobok mu je prispôsobený v plnej miere. Väčšinou sú to výrobky, na ktorých je napríklad vyšité zákazníkovo meno, iniciály alebo je na produkte jeho fotka.

Ani v tejto situácii nemôžete tovar vrátiť naspäť.

Záver

Zorientovať sa v mase informácií, čo a kedy (ne)môžete v prípade tovaru na mieru a na zákazku nie je jednoduché. Nemusíte mať ale obavy. V prípade akýchkoľvek pochybností v rámci predaja takýchto výrobkov vám pomocnú ruku podá SOI. E-shop má povinnosť vám vyhovieť a akceptovať odstúpenie od zmluvy.