• Home
  • Rady a tipy
  • Hľadáte poličky na stenu? Pomôžeme vám zorientovať sa!

Hľadáte poličky na stenu? Pomôžeme vám zorientovať sa!

By on 9 novembra, 2022 0 694 Views

Pokiaľ ide o dekoráciu stien, myslite trojrozmerne. Ak je každá stena vo vašom dome či kancelárii zdobená iba obrázkami a fotkami, váš domov môže pôsobiť nudne. Ak chcete dodať priestoru rozmanitosť a hĺbku, použite nástenné police. Poličky na stenu môžu byť elegantné aj funkčné. Dokážu vdýchnuť nový život akémukoľvek zanedbanému kútiku a sú tiež skvelým spôsobom, ako vystaviť vaše obľúbené doplnky. Nie ste si istí, ako sa vo svete nástenných políc zorientovať? Poradíme vám.

Kam zavesiť poličku na stenu?

Je to trochu komplikovanejšie ako jednoducho vybrať stenu a pripevniť na ňu poličku. Jedna polica visiaca sama o sebe na obrovskej stene bude vyzerať trochu osamelo. Namiesto toho nájdite miesto, kde bude polica alebo sada políc ladiť s iným kusom nábytku alebo zariadením – napríklad nad pracovným stolom v kancelárii alebo nad toaletou v kúpeľni. Použite váš inštinkt, aby ste zistili, či budú mať poličky na stenu na konkrétnom mieste nejaký zmysel. Úzka stena, ktorá by sa inak príliš nevyužila, je ďalším skvelým miestom pre policu.

Ako vysoko zavesiť police?

Rovnako ako umelecké diela, police by mali byť zavesené približne vo výške očí alebo aspoň jeden a pol metra od podlahy. Ak zavesíte poličku nad nábytok, mala by byť vzdialená aspoň 25 cm od vrchu stola alebo pohovky. Samozrejme, tieto pravidlá nie sú pevne stanovené a vaše rozhodnutie o výške či konkrétnom umiestnení môžu ovplyvniť aj iné veci. Napríklad v detskej izbe možno budete chcieť zavesiť police o niečo nižšie, aby vyhovovali proporciám priestoru, a aby vaše deti na ne pohodlne dosiahli.

Aký druh police kúpiť?

V obchodoch dnes nájdete obrovské množstvo rôznych políc a regály prakticky od výmyslu sveta. Poličky na stenu majú čistý vzhľad a sústreďujú sa tak na vystavenie dekoratívnych predmetov umiestnených na polici. Police s konzolami sú dekoratívne sami o sebe. Nezabudnite zmerať priestor, kam plánujete poličky zavesiť – od neho sa môže odvíjať vhodná dĺžka police, ale tiež jej masívnosť.

Čo umiestniť na poličku?

Najdôležitejšie pravidlo pri zdobení police je, aby ste sa pritom zabavili! Skúste na ňu oprieť zarámované umelecké dielo, a potom k nemu pridať kvet a nejaké doplnky. Nezabudnite striedať výšku predmetov, ktoré na policu ukladáte. Pohrajte sa aj s usporiadaním, kým nebude vyzerať uhladene a štýlovo. Na poličkách je skvelé to, že nič, čo na ne položíte, nie je trvalé. Dekorácie môžete zmeniť vždy, keď budete mať chuť na zmenu. Stoh kníh môžete v prípade potreby položiť na ležato, alebo ich nechajte klasicky na výšku. Zvážte tiež funkčnosť a nebojte sa na poličky položiť napríklad dekoratívne krhly na polievanie kvetov, alebo dizajnové boxy, do ktorých si môžete uložiť vaše kancelárske potreby.