- Home
- Rady a tipy
- Investujte radšej do prilby ako právnika. Ochranné pracovné pomôcky sú lacnejšie
Investujte radšej do prilby ako právnika. Ochranné pracovné pomôcky sú lacnejšie
Keď si predstavíte „ochranné pracovné pomôcky“, možno vám napadne helma, rukavice alebo robustné topánky s oceľovou špičkou. Nie je to však len o móde robotníkov – tieto pomôcky môžu doslova zachrániť ich život. Preto, ak firma nezabezpečí pre svojich zamestnancov adekvátne ochranné pracovné pomôcky, okrem morálnych výčitiek môže očakávať aj množstvo nepríjemných právnych a finančných následkov.
Ak vám predstava mastných pokút alebo dokonca trestného stíhania vyvoláva zimomriavky, čítajte ďalej!
Nezabezpečenie ochranných pomôcok: Kedy nastáva problém?
Slovenský Zákonník práce a Zákon o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci (č. 124/2006 Z.z.) sú nekompromisné. Zabezpečenie adekvátnych ochranných pracovných pomôcok nie je možnosťou, ale povinnosť! Dôvodom je, že firmy musia dbať na to, aby zamestnanci dostali všetky potrebné ochranné prostriedky podľa druhu a rizika ich práce. Či už ide o dýchacie masky v prašnom prostredí, alebo o reflexné vesty pri práci na cestách, tieto pomôcky sú základom bezpečnosti. A ak si niekto myslí, že stačí nejaká improvizácia, ako napríklad použiť dáždnik miesto helmy, je na veľkom omyle.
Pokuty a sankcie
Ak inšpektorát práce zistí, že firma nedodržiava predpisy týkajúce sa ochranných pomôcok, môže očakávať vysoké pokuty. A tu sa nerozprávame o pár drobných – pri závažnom porušení zákona môže ísť pokuta až do výšky 200 000 eur.
Investícia do správnej výbavy preto môže ochrániť nielen váš personál, ale aj financie spoločnosti. Áno, možno jednorazová investícia do kvalitných rukavíc nie je taká lákavá ako nový kávovar alebo moderný mobilný telefón v ruke, ale porovnajte si to s výdavkami na pokuty alebo odškodnenie za pracovné úrazy!
Pracovné úrazy: Žiadna vtipná záležitosť
Nezabezpečenie ochranných pomôcok má ďaleko závažnejšie dôsledky než len finančné sankcie. Pracovné úrazy spôsobené zanedbaním bezpečnosti môžu mať tragické následky. Od popálenín cez amputácie až po smrteľné zranenia – štatistiky sú neúprosné. A pritom stačí tak málo. Podľa štúdie Európskej agentúry pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci, viac ako 25 % vážnych pracovných úrazov by sa dalo predísť vhodnými ochrannými prostriedkami. Naopak, pre zamestnávateľa, ktorý nevie vytvoriť bezpečné pracovné podmienky, to môže znamenať nielen trestnoprávne dôsledky, ale aj stratu dôvery a reputácie na trhu.
Nízka morálka a vysoká fluktuácia
Ak zamestnanci cítia, že firma neberie ich bezpečnosť vážne, ich lojalita a morálka idú strmhlav dolu. Nikto predsa nechce pracovať tam, kde sa jeho zdravie berie ako druhoradé. Preto aj firmy, ktoré ignorujú bezpečnosť, často čelia zvýšenej fluktuácii zamestnancov, čo môže byť v dnešnej dobe, keď je kvalitná pracovná sila nedostatkovým tovarom, pre podnik až likvidačné.
Zamestnávatelia by si mali uvedomiť, že investícia do kvalitných ochranných pomôcok je vlastne investíciou do budúcnosti ich firmy. Pretože, ako sa hovorí, lepšie je predchádzať než liečiť – a v tomto prípade to platí dvojnásobne. Takže áno, prilby, rukavice a chrániče na sluch môžu byť pre firmu oveľa užitočnejšie ako najnovší softvér na riadenie projektov.
Zdroj obrázka: New Africa/adobe.stock.com