Nepodľahnite fenoménu workoholizmu

By on 3 novembra, 2022 0 1296 Views

Milujete svoju prácu, chcete v nej byť vynikajúci a venujete jej prakticky celý svoj čas? Potom by ste si mali dať pozor na to, aby sa pre vás práca nestala závislosťou. Z usilovnosti sa totiž môže stať riziková záležitosť menom workoholizmus. Znamená to, že práca pre vás nadobudne taký význam, že sa jej dáte toľko svojho priestoru a citov, že obetujete ako priateľov, tak rodinu a niekedy aj vlastné zdravie. Práca v súčasnosti nepredstavuje iba ekonomické zabezpečenie, ale aj pocit užitočnosti, potrebnosti, rozvoj vlastnej osobnosti i možnosť presadiť sa. Človek môže mať takú prácu, ktorá ho baví, a práve preto je ochotný venovať jej príliš veľa.

Workoholismus ako hrozba

Nadmiera práce, na ktorej sa človek stane závislým, môže mať závažné negatívne dôsledky. Je totiž ohrozením toho, ako jedinec vystupuje v spoločnosti, škodí jeho zdravotnému stavu, narúša osobný i rodinný život aj vzťahy k ostatným ľuďom.

Slovo workoholizmus pochádza zo zloženia slov work a alkoholizmus, teda práce a závislosť. Nad potrebou pracovať stráca workoholik kontrolu a stáva sa chorobne závislým.

Obmedzuje iné aktivity, stráca záujmy a sústredí sa iba na prácu a výkon. Workoholik sa izoluje od ostatnej spoločnosti, býva často vyčerpaný psychicky aj fyzicky, môže konzumovať stimulačné látky alebo sa pre neho stávajú nenahraditeľnými rôzne lieky, alkohol a nikotín. Ak je taký človek úspešný spoločensky, je ťažké rozoznať včas príznaky a stanoviť diagnózu.

Workoholismus sa stáva súčasťou životného štýlu

Hoci sa workoholizmus radí skôr medzi negatívne záležitosti, stáva sa postupne bežnou súčasťou súčasného žitia. Niekto ho dokonca môže opisovať ako pozitívnu závislosť, ako chuť do práce. Problém spočíva v tom, že workoholik nedokáže odpočívať a včas s prácou prestať. Neodpúta sa od nej, aj keď nie je na pracovisku, a aj doma na prácu neustále myslí.

Potom sa môže rozvinúť skutočná závislosť, ktorá prináša príznaky klasickej abstinencie, pri ktorej je potrebná odborná pomoc, pretože môže prerásť do veľkej komplikácie a závažné problémy.

Ako poznať workoholismus

Aj workholizmus má svoje typické príznaky, podľa ktorých je možné poznať, či ide o závislosť na práci. Ide o problémy fyzického a psychického rázu.

Fyzickými ťažkosťami sú predovšetkým bolesť hlavy, nepokojný a prerušovaný spánok, ktorý neprináša potrebnú relaxáciu, problémy s trávením a bolesti žalúdka, u mužov je možná impotencia a u žien problémy s menštruáciou. Problémy môžu prerásť až do srdcového ochorenia.

Pretože človek neodpočíva, prepína sa, pije alkohol, poprípade veľa fajčí, má oslabenú imunitu a samozrejme menšie zdravotné problémy podceňuje alebo ich priamo odmieta. Potom už môže ísť naozaj o život. K psychickým problémom patria depresie, stavy úzkosti, nespavost, striedanie nálad, výbuchy hnevu a poruchy sústredenia.

Prácu vykonáva pod tlakom a častý perfekcionizmus môže viesť k úplnému vyčerpaniu a zrúteniu.

Prejavy a následky

Workoholik myslí na prácu bez prerušenia a odpočinok pre neho postupne stráca na príťažlivosti. Pokiaľ robí niečo iné alebo jeho výkon nie je perfektný, má pocit viny. Rovnaké požiadavky ako na seba má aj na svoje okolie. Únava pre neho nie je ospravedlnením a pre tých, ktorí nepracujú s rovnakým nasadením, nemá pochopenie. Nechce čerpať dovolenku a neustále vykazuje nadčasy. Na vedľajšiu koľaj vo workoholikovom živote sa dostáva rodina, priatelia aj zábava.

Človek sa postupne dostane do sociálnej izolácie, je vyčerpaný a prístupný ďalším závislostiam. Veľmi rýchlo sa blíži syndrómu vyhorenia a môže mať vážnejšie zdravotné problémy.

Prevencia a liečba workoholismu

Workoholizmus je typický hlavne pre mužov, ľudí vo funkciách a s vyšším vzdelaním. Niekedy si prácou kompenzujú problémy v rodine, pocit menejcennosti alebo zníženého sebavedomia. Pokiaľ majú byť liečení, musia mať o liečbu záujem a pomerne silnú motiváciu.

Nejedná sa o nič krátkodobé, veľmi pomáha podpora rodiny a blízkeho okolia. Workoholik sa nemôže úplne vzdať práce, ale musí nájsť únosnú mieru. Potrebuje si nájsť záujmy, ktoré by nesúviseli s prácou a ideálne podporili jeho imunitu.

Vhodný je presný pracovný rozvrh, v ktorom je jasne vymedzený pracovný čas a oddelený od záujmov, rodiny, spánku a odpočinku. Ideálnou voľbou je šport, napríklad pri behu je možné si tzv. vyčistiť hlavu a porovnať myšlienky či rýchla chôdza. Záujem o pohyb podporí aj vybrané športové oblečenie, v ktorom sa človek bude cítiť veľmi príjemne. Zlepšenie fyzického stavu súvisí so zmenou psychiky, ďalej je nutné zmeniť spôsob stravovania a zamerať sa na pravidelnosť a zdravú stravu. Odborníci môžu pomôcť aj s relaxačnými technikami.