Tipy, čo dať kolegovi, keď príde tajný Santa

By on 21 novembra, 2022 0 1177 Views

Vianoce sú za rohom a Ježiško sa nevyhýba ani kanceláriám. Máte aj vy v práci tajného Santu a už teraz sa obávate toho, koho si vyžrebujete a čo mu kúpite? Máme pre vás niekoľko tipov, s ktorými nikdy nešliapnete vedľa.

Poznáte Secret Santu? Táto vianočná „darovačka naslepo“ je stále obľúbenejšia aj v našich končinách. Princíp je veľmi jednoduchý – každý zamestnanec si vyžrebuje meno kolegu, ktorému následne zakúpi nejaký darček. Znie to ako zábava, však?

Veľmi rýchlo sa z nej však môže stať nočná mora. Najmä vtedy, keď si vyžrebujete niekoho, s kým sa napríklad nemáte príliš v láske, niekoho, koho takmer nepoznáte, prípadne toho jedného otravného kolegu. Čo teda kúpiť, aby sa to dotyčnému aspoň trochu páčilo?

Vyberajte niekomu, nie niečo

Darček do tajného Santu začnite vyberať až po tom, čo si vyžrebujete, koho budete mať za úlohu obdarovať. V opačnom prípade sa totiž môže jednoducho stať, že už zakúpený darček – napríklad v podobe fľaše dobrého vína – kolegu, ktorý nepije, prípadne je skôr pivný typ, zasa tak nepoteší.

Neponáhľajte sa a počkajte. Keď budete poznať meno kolegu, pre ktorého budete tajným Santom, bude sa vám darček vyberať podstatne jednoduchšie.

Pro kolegu – kamaráta

Ak ste si vyžrebovali svoju spriaznenú dušu na pracovisku, nie je čo riešiť. Poznáte jeden druhého ako svoje topánky, takže viete, čo mu urobí radosť.

Pravidlá tu neexistujú, takže si môžete z kamaráta pokojne urobiť žart niečím kontroverzným (ale zasa nie príliš, nezabúdajte, že ste stále v práci). Prípadne stavte na niečo milé, o čom viete, že ho to určite poteší, ako je napríklad dobrá káva, nový french press, poukaz do sauny a podobne.

Pre šéfa

V prípade, že ste si vytiahli svojho šéfa, vyšiel na vás čierny Peter. Vybrať preňho nejaký darček asi nebude nič jednoduché, ale ani napriek tomu nemusíte hneď upadať do depresie. Držte sa však radšej pri zemi, nevyberajte nič extravagantné ani šialené. V tomto prípade je neutralita tou najlepšou voľbou. Ak viete, že je váš šéf milovníkom kávy, nič nepokazíte kvalitnou zrnkovou arabikou.

Ak naopak dáva prednosť čaju, siahnite po darčekovej sade čajov. Ale báť sa nemusíte ani klasickej bonboniéry, diára alebo rastliny v kvetináči. Dobrou voľbou je vždy aj kvalitná voňavka. Vyberajte ju podľa šéfových osobných charakteristík, prípadne stavte na istotu a pri pracovných rozhovoroch nenápadne odsledujte jeho preferencie vôní.

Pre kolegu, s ktorým sa nepoznáte

Keď vynecháme šéfa, druhým najväčším strašiakom pri Secret Santovi je „šťastná ruka“ na kolegu, ktorý nastúpil pred týždňom a ktorého nikto nepozná. Prípadne kolega, s ktorým ste nikdy nespolupracovali a o ktorom nič neviete.

V takejto situácii je ideálne spýtať sa naňho kolegov, ktorí s ním pracujú. Získate tak nejaké informácie, hoci len obmedzené. Napríklad to, že rád objavuje nové kaviarne, miluje knihy, prípadne športuje. S tým už sa dá pracovať.

Zdroj obrázkov: Unsplash.com