• Home
  • Rady a tipy
  • Vyrábate textil alebo odevy? Pozor na použitie symbolov ošetrovania

Vyrábate textil alebo odevy? Pozor na použitie symbolov ošetrovania

By on 6 novembra, 2022 0 543 Views

Ak vyrábate, dovážate alebo predávate textilné alebo odevné výrobky, pre ich označenie symbolmi ošetrovania musíte mať licenciu. Bez licencie je použitie symbolov nelegálne.

Ak vyrábate textilné výrobky či odev, iste viete, že musia byť správne označené. Na textilnom výrobku musia byť informácie o jeho materiálovom zložení a tiež informácie o spôsobe ošetrovania.

Informácie o spôsobe ošetrovania môžu byť na textilnom výrobku uvedené buď v textovej podobe alebo vo forme známych piatich symbolov:

Základné symboly ošetrenovania textílií

Hoci použitie týchto symbolov upravuje priamo slovenská (i európska) technická norma, tieto symboly sú chránené autorským právom. Vlastníkom týchto práv je spoločnosť Ginetex. Ginetex je medzinárodná asociácia pre označenie textílií symbolmi ošetrovania.

Na použitie symbolov ošetrovania musíte mať licenciu od GINETEXu

To znamená, že na použitie týchto symbolov na vašich výrobkoch musíte mať súhlas od spoločnosti Ginetex alebo jej zástupcov. Súhlas získate zakúpením licencie na použitie symbolov ošetrovania.

Povinnosť licencovaného použitia symbolom sa týka nielen výrobcov textílií či odevov,  ale aj dovozcov, distribútorov i predajcov. Teda v praxi ak doveziete textil zo zahraničia a chcete ho pre slovenský trh označiť symbolmi ošetrovania, musíte mať najprv licenciu na použitie symbolov.

Výška poplatku za licenciu závisí od vašej spoločnosti a veľkosti výroby. Pre získanie licencie je potrebné kontaktovať spoločnosť Ginetext, resp. jej zástupcu, ktorým je na Slovensku firma VÚTCH-CHEMITEX sro. So spoločnosťou musíte podpísať licenčnú zmluvu, ktorá vás následne oprávňuje používať symboly ošetrovania na textilných a odevných výrobkoch. A to nielen na Slovensku, ale aj pri vývoze vašich výrobkov do zahraničia. Kontaktné údaje na firmu, ktorá zastupuje Ginetex na Slovensku, nájdete na webe www.vutch.sk.