Živnosť alebo s.r.o.? Výhody a nevýhody

By on 7 novembra, 2022 0 905 Views

Čo je jednoduchšie, lacnejšie, výhodnejšie a bezpečnejšie?

Vznik podnikania

Na založenie živnosti potrebujete 5 EUR (voľná živnosť). Oficiálne nepotrebujete žiaden finančný vklad. Živnosť vybavíte na jednom mieste a podnikať môžete na takmer okamžite – dňom ohlásenia.

Pre založenie spoločnosti s ručením obmedzeným potrebujete viac času, financií a dokumentov. Súdne poplatky vás budú stáť 330 EUR, plus výdaje. Po založení s.r.o. potrebujete minimálny vklad vo výške 5000 EUR.

Administratíva

S.r.o.-čka je  náročnejšia na vedenie administratívy, než živnosť. Administratívu  si budete viesť sami, alebo externá firma.

Ako živnostník budete mať tiež mnoho administratívnych povinností, ale je ich menej ako v prípade s.r.o.-čky.

Účtovníctvo

Pri podnikaní na živnosť si môžete viesť  jednoduché účtovníctvo. V prípade uplatňovania paušálnych výdavkov nemusíte viesť účtovníctvo.

Ako s.r.o.-čka musíte viesť podvojné účtovníctvo.

Zmeny

Pre zmenu v živnosti stačí zájsť na mestský či obecný úrad. Zmeny vás budú stáť 3 EUR.

V prípade s.r.o.-čky sa zmeny riešia podaním návrhu na zmenu na príslušný súd a zmena vás bude stáť 66 EUR na poplatkoch.

Odvody

Ak ste jediným spoločníkom a konateľom v s.r.o.-čke, a nestanovíte si za úlohu konateľa žiadnu odmenu, nemusíte platiť odvody do Sociálnej poisťovne.

V prípade živnosti prvý rok neplatíte odvody do Sociálnej poisťovne, ale po prvom roku musíte platiť odvody v aspoň minimálnej výške, tie sa zvyšujú spolu so ziskom vášho podnikania.

Riziko (ručenie)

V prípade živnosti ručíte za svoje záväzky celý svojim majetkom. V prípade neplnenia záväzkov vám môže exekútor siahnuť na čokoľvek z vášho majetku.

V prípade s.r.o.-čky, ručíte za svoje záväzky len obmedzene – do výšky vkladu. Neohrozujete svoj súkromný majetok a majetok vašej rodiny.