Požiadavky a pravidlá skladovania potravín

By on 25 marca, 2024 0 707 Views

Pri skladovaní potravín určených na predaj alebo spracovanie musíte postupovať podľa platných hygienických zákonov. Prácu s čerstvými a balenými potravinami vám značne uľahčia pomôcky na skladovanie a prepravu. Aké sú základné požiadavky a pravidlá na skladovanie potravín si objasníme v nasledujúcich riadkoch.

Ako vybaviť sklad na uskladnenie potravín?

Vybavenie a zariadenia skladu na uskladnenie potravín závisia od rôznych faktorov, ale najdôležitejšie je dodržiavanie zákonov a noriem. Úpravou a vybavením potravinových skladov sa zaoberá zákon 28167/2007-OL o všeobecných požiadavkách na konštrukciu, usporiadanie a vybavenie potravinárskych prevádzkarní.

Pred zakúpením vybavenia pre skladovú prevádzku berte do úvahy druh skladovanej potraviny. Rôzne druhy potravín si vyžadujú rôzne podmienky skladovania ako je teplota, vlhkosť a vetranie.

Pri rozhodovaní, aké policové regály alebo chladiace boxy vybrať, zvážte veľkosť a dispozíciu skladu. Odporúčame si nechať vyrobiť regály na mieru, vďaka ktorým maximálne využijete priestor. Okrem regálov a iných priestorov na uchovávanie potravín budete potrebovať aj prepravky, napríklad prepravky na mäso, ktoré spĺňajú hygienické normy. Zvážte tiež objem prevádzky pre efektívne skladovanie a manipuláciu s potravinami.

Základné vybavenie potravinového skladu

Nielen vybavenie skladu je pri uchovávaní potravín dôležité. V priestoroch je potrebné zabezpečiť prístup k teplej a studenej vode. Potrubie na odstraňovanie odpadových vôd nesmie viesť cez skladové priestory. Zabezpečiť musíte tiež vetranie a bezprašnosť podlahy a kompletných skladových priestorov. Na kontrolu predpísaných teplôt pre skladovanie potravín zakúpte do skladu dostatok zariadení na kontrolu teploty.

Na skladovanie chladených potravín investujte do chladničiek, v ktorých uchováte mäso, zeleninu alebo mliečne výrobky. Mrazničky poslúžia na zamrazenie potravín. Balené a suché potraviny sa uskladňujú do policových alebo paletových regálov. V spodných častiach regálov môžete umiestniť rôzne zásuvky a kontajnery na drobné potraviny.

Dôležitá je aj efektívna preprava a manipulácia s potravinami. Pre väčšie bremená sú určené vysokozdvižné vozíky, ktoré prepravia palety a iné ťažké predmety. Jednoducho sa manipuluje s paletovými vozíkmi, na ktoré je možné uložiť aj prepravky na pečivo alebo prepravky na zeleninu a ovocie.

Na balenie potravín využívajte podľa druhu potraviny sklenené nádoby, vrecia, fólie alebo škatule. Balenia musia byť pevné a neporušené, aby potraviny ochránili. Kontaminácii zabráni tesné uzavretie. Nezabudnite balenia označiť štítkami.

Podmienky skladovania potravín

Potraviny podľa druhu sa skladujú za rôznych podmienok:

  • Suché potraviny skladujte v priestoroch s vlhkosťou od 65 do 70 %.
  • Pre chladený tovar je potrebné zabezpečiť podmienky, ktoré spĺňajú parametre teploty vzduchu od 8 do 10 °C a s vlhkosťou od 80 do 90 %.
  • Mrazené výrobky musíte skladovať pri teplote od mínus 12 do mínus 18 °C a v prípade hlbokomrazených potravín ide o teploty pod mínus 18 °C.

 

Nielen vetranie, ale tiež klimatizácia a osvetlenie musia byť primerané s ohľadom na skladovanie a zamestnancov skladu. Sklad by mal byť vybavený systémom na reguláciu teploty a vlhkosti, aby sa zabezpečila optimálna konzervácia potravín.

Skladové priestory je potrebné navrhnúť tak, aby sa jednoducho udržiavali v čistote a minimalizovalo sa tak riziko znehodnotenia potravín. V regáloch a boxoch uložte potraviny podľa typu, dátumu uskladnenia a dátumu spotreby.